Bratislava, Slovensko: Začarovaný kruh zamestnanosti

22. 01. 2018

Zamestnávatelia a najmä automobilky kričia, že nemajú kvalifikovaných ľudí a treba ich voziť zo zahraničia. Roky sa totiž zanedbávali potreby trhu.Tento rok by mal byť preto kritický z pohľadu príchodu investorov. Ministerstvo práce priznáva aj chyby, na druhej strane tvrdí, že zamestnávatelia ponúkajú často nízke mzdy.

logo Televíznej stanice JOJ(21. 01. 2018; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 5/17; Richard Juriš /Aneta Parišková; Ján Mečiar)

Aneta Parišková, moderátorka: „Zamestnávatelia a najmä automobilky kričia, že nemajú kvalifikovaných ľudí a treba ich voziť zo zahraničia. Roky sa totiž zanedbávali potreby trhu."

Ján Mečiar, moderátor: „Tento rok by mal byť preto kritický z pohľadu príchodu investorov. Ministerstvo práce priznáva aj chyby, na druhej strane tvrdí, že zamestnávatelia ponúkajú často nízke mzdy."

Aneta Parišková: „Ale práve tie sú často hlavným dôvodom, prečo tu investori sú. Máme tu tak začarovaný kruh a vymotať sa z neho nie je jednoduché."

Richard Juriš, redaktor: „Automobilkám chýba až 14 tisíc ľudí. Od ministerstva práce dostali prísľub, že uvoľnia možno zamestnávania cudzincov. "

Juraj Sinay, prezident ZAP: „Druhá. veľká oblasť sú rekvalifikácie a tretia vec je systém duálneho vzdelávania."

Branislav Ondruš, štátny tajomník ministerstva PSVaR SR: „Tu tie potrebné zmeny sme za posledných pár rokov takmer žiadne neurobili."

Richard Juriš: „Ministerstvo práce si priznáva svoje chyby v rámci kvalifikovanej pracovnej sily. Na druhej strane oponuje aj výškou ponúkaných platov u zamestnávateľov, no a vyzerá to tak, že tieto veci si odporujú. Paradoxne najčastejšie žiadanou a neobsadenou pozíciou nie je žiadny kvalifikovaný pracovník."

Branislav Ondruš: „Je to pozícia upratovačka. Každý sa asi zhodneme, že teda toto rozhodne nie je kvalifikovaná práca."

Richard Juriš: „Z desiatich týchto pozícií sú len asi tri, ktoré požadujú naozaj zložité rekvalifikácie."

Branislav Ondruš: „Problémom je jednoducho nízka mzda, ktorú za túto prácu používajú."

Juraj Sinay: „Tieto dva parametre vlastne začínajú byť kontraproduktívne v súvislosti s rozhodovaním nových investícií."

Richard Juriš: „Keď sa priveľmi zvýšia mzdy, investori neprídu, stále sme ešte montážna hala. Niektoré pozície teda asi ostanú na zamestnancov z cudzích krajín ako v Nemecku, či vo Francúzsku."

Vladimír Baláž, ekonóm SAV: „To robia migranti, pretože pre nich je to ešte stále zaujímavé, pretože tá nominálna mzda je omnoho vyššia ako v ich rodnej krajine."

Richard Juriš: „Buďme ale realisti, keby tu tie platy boli také ako v Nemecku alebo vo Francúzsku, tak by tu tie fabriky nemuseli byť a ostali by doma. Aj keby sa postupne zo Slovenska stala krajina znalostnej ekonomiky, tak výskumník či vysokokvalifikovaný pracovník zarobí aj tak menej ako v západnej Európe."

Vladimír Baláž: „Na druhej strane u nás sú zase podstatne nižšie ceny, napríklad nehnuteľností."

Richard Juriš: „Keď sa ešte podľa štúdie obmedzí do roku 2030 automobilová výroba v Európe zo súčasných 15 % na 5 a presunie sa do Ázie, a my nebudeme so štruktúrou zamestnancov a školstvom pripravení, čo zatiaľ neboli nikdy, bude ešte na Slovensku horúco."

Luboš Sirota, viceprezident Republikovej únie zamestnávateľov: „Slovensko nie je dnes pripravené na to, aby aby sem prišli investori, ktorí budú sofistikovanejší."

Richard Juriš: „Richard Juriš, televízia JOJ."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
sociálne vedy , ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač