Čo sa zmení od januára 2018

04. 01. 2018

Rok 2018 prináša zmeny vo viacerých oblastiach, niektoré budú znamenať vyššie výdavky pre domácnosti.

logo Televíznej stanice STV 1(02. 01. 2018; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 2/25; Rita Fleischmanová/Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Rok 2018 prináša zmeny vo viacerých oblastiach, niektoré budú znamenať vyššie výdavky pre domácnosti. Hneď od začiatku roka si priplatíme napríklad za energie. Najviac zdražie elektrina, a to o dve celé sedemdesiatjeden stotín percenta. Teplo bude drahšie v priemere o percento a plyn o tridsaťosem stotín percenta. Naopak živnostníci pocítia nižšie dane, z príjmov za rok 2017 si môžu prvýkrát uplatniť paušálne výdavky v šesťdesiatpercentnej výške. Na daniach tak môžu ušetriť tisíce eur."

Rita Fleischmanová, redaktorka: „Od januára sa zmenili podmienky vyplácania hypoték pre mladých od osemnásť do tridsaťpäť rokov. Kým doteraz splácali úrok znížený o tri percentuálne body, od januára už nebudú mať výhody od bánk, ale od štátu cez daňový bonus."

Alexandra Gogová, hovorkyňa Ministerstva financií SR: „Daňový bonus na zaplatené úroky bude predstavovať päťdesiat percent, teda polovicu z celkových úrokov zaplatených pri hypotéke."

Rita Fleischmanová: „Bonus sa dá uplatniť na maximálnu sumu úveru päťdesiattisíc eur, mladí si podľa nových pravidiel budú môcť odpísať najviac štyristo eur ročne. Od januára sú zároveň ťažšie dostupné hypotéky aj spotrebné úvery, banky totiž budú musieť prísnejšie posudzovať, či žiadateľ dokáže úver splácať tak, aby mu zostala aj rezerva."

Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko: „Pri hypotékach sa zvyšuje z desať na pätnásť percent povinná rezerva z príjmu, ktorá musí žiadateľovi zostať po všetkých výdavkoch a samotnej splátke, takisto sa aj prvýkrát v histórii sprísňujú podmienky pre spotrebné úvery, tam sa zavádza dvadsaťpercentná rezerva, o ktorú sa musia navýšiť výdavky žiadateľa."

Rita Fleischmanová: „Od nového roka je dôchodkový vek stanovený na šesťdesiatdva rokov a stotridsaťdeväť dní, oproti vlaňajšku sa predlžuje o šesťdesiattri dní. Dlhšie budú na dôchodok čakať ľudia narodení po tridsiatom prvom decembri 1955. Znížený dôchodkový vek majú aj naďalej osoby, ktoré pracovali na rizikových pracoviskách a ženy podľa počtu vychovaných detí."

Vladimír Baláž, ekonóm, Prognostický ústav SAV: „Je zrejmé, že nemôžeme žiť donekonečna, že ten ľudský vek sa nebude predlžovať na stopäťdesiat alebo na dvesto rokov. Čiže takéto pomerne prudké zvyšovanie o tie dva, štyri mesiace už potom bude postupne také kratšie, predlžovanie bude také postupné."

Rita Fleischmanová: „Menej administratívnych povinností majú od prvého januára poistenci štátu, nemusia sa už prihlasovať a odhlasovať z dôchodkového poistenia, urobí to za nich Sociálna poisťovňa."

Andrea Zahoranová, riaditeľka odboru poistného, Sociálna poisťovňa: „Po období dôchodkového poistenia budeme poistencov štátu, budeme im to oznamovať vznik a zánik tohto obdobia."

Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR (Smer‑SD): „Budeme mať záujem zohľadniť pri výpočte dôchodku tie poistenkyne štátu, čo sú poväčšine mamičky, ktoré predchádzajúce obdobie na túto úlohu zabudli."

Rita Fleischmanová: „Od prvého januára 2018 sa zvyšuje minimálny aj maximálny vymeriavací základ na platenie sociálnych odvodov. Minimálny vymeriavací základ je štyristopäťdesiatšesť eur (456 €), z neho suma odvodov vyše stopäťdesiatjeden eur (151,16 €). Maximálny vymeriavací základ je šesťtisíc tristoosemdesiatštyri eur (6384 €), suma poistného z tohto vymeriavacieho základu je vyše dvetisíc stošestnásť eur (2116,29 €). Živnostníci a ostatné samostatne zárobkovo činné osoby dostanú o zmenách v januári list zo Sociálnej poisťovne, poistné z nových vymeriavacích základov za január 2018 musia zaplatiť do ôsmeho februára. Viac ľudí ako doteraz bude môcť od januára dostať podporu v nezamestnanosti, do vlaňajška platilo, že ju získa človek, ktorý bol z posledných troch rokov poistený dva roky, po novom sa už bude posudzovať dlhšie obdobie."

Peter Višváder, hovorca Sociálnej poisťovne: „Nárok na dávku budeme mať ten, kto bol poistený najmenej dva roky ale nie v posledných troch, ale v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov."

Rita Fleischmanová: „Sporitelia v druhom pilieri budú v tomto roku posielať na svoje dôchodkové účty viac peňazí, štyri a pol percenta zo svojho hrubého zárobku. Sadzba povinných príspevkov na starobné dôchodkové sporenie sa každoročne zvyšuje o štvrť percenta a bude stúpať až do roku 2024 na šesť percent z vymeriavacieho základu."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač