Inteligentné mestá

03. 01. 2018

Aj naše mestá sa môžu od budúceho roka uchádzať o európske či štátne peniaze, ktoré by z nich spravili smart cities. Cieľom tohto projektu je čo najefektívnejšie spravovať mestá. Počítače, ale nemusia byť liekom na všetko.

logo Televíznej stanice Markíza (27. 12. 2017; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 24/28; Dávid Vido/Lenka Vavrinčíková)

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Technológie majú vyriešiť problémy za ľudí. Aj naše mestá sa môžu od budúceho roka uchádzať o európske či štátne peniaze, ktoré by z nich spravili smart cities. Cieľom tohto projektu je čo najefektívnejšie spravovať mestá. Počítače, ale nemusia byť liekom na všetko."

Dávid Vido, redaktor: „Dopravné zápchy, nekonečné hľadanie parkovacieho miesta, či vyčkávanie na spoj. Denne takto zabijeme hodiny a hodiny. V inteligentných mestách by sme niečo také nemuseli zažívať, všetko by za nás vyriešil špeciálny softvér. Ten by ale zhromažďoval o nás všetky existujúce informácie."

Miloslav Jurík, Smart cities klub: „Treba si uvedomiť, že koncept Smart cities nie je v prvom rade o technológiách, technológie sú nástrojom na to, aby to mesto fungovalo lepšie, aby možno lepšie poznalo potreby svojich obyvateľov."

Dávid Vido: „Už dnes ale vieme, že naše mestá potrebujú riešenia predovšetkým pre dopravu či parkovanie. Koše, ktoré sa samy vynesú, či múdre lampy, sú iba čerešničkou na torte. Inšpiráciou by pre nás mohli byť Vancouver alebo viaceré fínske mestá, kde tieto problémy zvládli."

Santtu Hulkkonen, spoločnosť Cleantech (preklad z angličtiny): „Inteligentné mestá sú veľkou výzvou hlavne v súvislosti s tým, ako využiť nové technológie. Význam to má iba vtedy, ak sa budú využívať globálne. Ideou je prepojiť malé spoločnosti s väčšími, tie s mestami a nakoniec celonárodne."

Dávid Vido: „Inteligentné mestá majú svoje klady aj zápory a zrejme nie sú riešením na všetko."

Miroslav Pikkus, IT odborník: „Spočiatku vidím prínos hlavne v oblasti bezpečnosti a životného prostredia, lebo tam sa ráta každá kvapka. V oblastiach ako doprava, tam treba veľké nasadenie, a to ešte len uvidíme aký to má celé dopad."

Dávid Vido: „Asi najväčšiu slabinu majú v bezpečnosti. A ak niekto bude zbierať informácie o nás, jedného dňa by ich mohol niekto zneužiť."

Tomáš Zaťko, odborník na IT bezpečnosť: „Človek keď sa rozhoduje medzi viacerými riešeniami, tak si vyberá z veľkej časti podľa ceny a konkurovať cenou je najjednoduchšie vtedy, pokiaľ ja neinvestujem do tej bezpečnosti."

Dávid Vido: „Inteligentné mestá by mohli takto ponúknuť nové možnosti pre kyberkriminalitu, či páchanie vážnych trestných činov, napríklad aj sofistikovanej vraždy."

Tomáš Zaťko: „Čím viac budú takéto technológie prepojené s ľudským životom, o to viac treba dbať na bezpečnosť. Čo môže byť ale oveľa väčší problém je, keď napríklad v budove ja niekoho na víkend zavriem vo výťahu."

Dávid Vido: „Dávid Vido, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač