Možno vytvárame digitálny temný vek

10. 01. 2018

Vedci varujú, že možno vytvárame digitálny temný vek. Veľká časť našich súčasných digitálnych informácií je do budúcna vystavená riziku úplného zmiznutia. Uvádza sa na webovej stránke Slovenskej akadémie vied. Na rozdiel od predchádzajúcich desaťročí neexistuje v súčasnosti takmer žiaden fyzický záznam väčšiny digitálnych materiálov, ktoré vlastníme. Fotografujeme digitálnymi aparátmi, no len málokto si dáva vyvolávať fotografie. Životnosť cédečiek tiež nebude trvať viac ako pár desaťročí. No a čo s tým, to už je otázka na Michala Reitera, editora z portálu TouchIT.

logo Televíznej stanice STV 1(09. 01. 2018; Televízna stanica STV 2; Správy a komentáre; 22:00; por. 8/8; Zuzana Kovačič Hanzelová / Zuzana Kovačič Hanzelová)

Zuzana Kovačič Hanzelová, moderátorka: „Vedci varujú, že možno vytvárame digitálny temný vek. Veľká časť našich súčasných digitálnych informácií je do budúcna vystavená riziku úplného zmiznutia. Uvádza sa na webovej stránke Slovenskej akadémie vied. Na rozdiel od predchádzajúcich desaťročí neexistuje v súčasnosti takmer žiaden fyzický záznam väčšiny digitálnych materiálov, ktoré vlastníme. Fotografujeme digitálnymi aparátmi, no len málokto si dáva vyvolávať fotografie. Životnosť cédečiek tiež nebude trvať viac ako pár desaťročí. No a čo s tým, to už je otázka na Michala Reitera, editora z portálu TouchIT. Dobrý večer."

Michal Reiter, editor, TouchIT.sk (hosť v štúdiu): „Dobrý večer."

Zuzana Kovačič Hanzelová: „Takže čo s tým? To je tá otázka."

Michal Reiter: „No, to je dobrá otázka, lebo v čase, keď teda neboli tie digitálne médiá tak rozšírené, tak bolo bežné, že sme si urobili nejaké fotky a tie sme si dali vyvolať. Teraz nám všetko zostáva v tej digitálnej podobe a máme to uložené na rôznych hard diskoch, pamäťových kartách, flash diskoch, CD-čkách, DVD-čkách. Aj tie CD-čká a DVD-čká ako optické disky majú rôzne formáty. Čiže, keď sa na to pozrieme voľným okom, tak vidíme síce nejakú lesklú placku, ale štruktúrou je úplne iná ako tá predchádzajúca alebo tá na porovnanie alebo nastupujúca generácie. Každopádne treba sa tým zaoberať, lebo jedného dňa môžeme zistiť, že sme o tie dáta prišli. Typicky napríklad fotíme nejaké fotky, deti môžeme fotiť od útleho veku po dospelosť, no a potom jedného dňa zistíme, že sa nám pokazil pevný disk alebo pokazil sa nám celý počítač a tie dáta sme nikde inde nemali."

Zuzana Kovačič Hanzelová: „Ja si spomínam, a to bolo dokonca tesne pred Vianocami, dostala som na cédečku vyšetrenie MR-ka, ktoré mi robili a ja sa vám priznám, že som si ho nemala kde pozrieť, pretože už nemám žiadny počítač, ktorý by mal vlastne CD mechaniku. Čiže asi o tomto približne hovoríme, že raz nám zostane vlastne ten nosič a nebudeme ho mať kam strčiť tak, ako dnes už nemáme žiadne disketové jednotky a podobne. Čiže ako sa napríklad dá zaarchivovať cédečko? Čo je vlastne to riešenie? Dať to na nejaké cloudy alebo kde vlastne môžeme hľadať možné nasmerovanie, že ktorou cestou asi ísť?"

Michal Reiter: „No firmy a bežní ľudia to riešia úplne odlišnými spôsobmi. Okrem cédečiek alebo takých pevných diskov a tých flash diskov a čohokoľvek, kam si bežne človek ukladá dáta, alebo mobilný telefón, tak sú potom aj magnetické pásky. Toto firmy bežne používajú a je rozdiel, že teda či zálohujeme niečo alebo archivujeme. Ale bežného človeka tá možnosť až tak nebude zaujímať. Jeho zaujíma to, aby si tie dáta uchoval. Archivácia je proces, kedy sa dáta niekam uložia bezpečne tak, aby sa dali obnoviť aj o niekoľko rokov, ale počíta sa s tým, že ich nebudeme zajtra potrebovať. Na to sú vhodné práve tie magnetické pásky. No a čo sa týka tej životnosti, tak povedzme bavíme sa pri pevných diskoch o možno piatich, desiatich rokoch. To je súvislosť s tým, čo hovoríte, že dáme dáta do cloudu. Ale tie dáta nie sú v cloude v nejakom oblaku alebo v niečom, ono fyzicky niekde byť musia. To znamená, že my ich síce prenášame cez internet preč z nášho počítača do toho pomyselného cloudu, ale prenášame ich na servery, kde sú zasa pevné disky. To znamená, že len sa spoliehame na to, že ten poskytovateľ toho riešenia má väčšie technologické zázemie ako my doma..."

Zuzana Kovačič Hanzelová: „Prípadne ho bude obnovovať."

Michal Reiter: „...a pravdepodobne zálohuje tie naše dáta a tie svoje disky, zrkadlí ich. To znamená, že keď sa mu jeden pokazí, tak to vlastne nevadí, lebo tie naše dáta a dáta ostatných ľudí sú zálohované povedzme na troch ďalších diskoch."

Zuzana Kovačič Hanzelová: „Tie magnetické pásky, to ako vyzerá? Ako si to máme predstaviť?"

Michal Reiter: „Ako pásku."

Zuzana Kovačič Hanzelová: „Normálne ako kazeta vlastne ako keby, len v lepšej kvalite."

Michal Reiter: „Sú to špeciálne kazety. Samozrejme, tá technológia išla dopredu, to znamená, že to nie sú tie pásky, ktoré sme používali v rádiách alebo kdekoľvek v zariadeniach, ktoré sú schopné to prehrať. Tam sa odhaduje doba v desiatkach rokoch. Cédečka, výrobcovia v podstate dokážu garantovať výdrž alebo teda to, že tie dáta, tá životnosť, že tie dáta sa neznehodnotia po päťdesiat, sto rokov, stošesťdesiat. Sú optické disky, ktoré majú garantovanú životnosť tisíc rokov. Tie pracujú na inom princípe, majú úplne iné zloženie, ale treba na to zase tú optickú mechaniku, ktorá vám tie dáta prečíta."

Zuzana Kovačič Hanzelová: „Odvíja sa tá životnosť napríklad týchto CD a DVD nosičov od toho, v akých podmienkach ich skladujeme? Povedzme vlhkosti, tak ako je to v starých archívoch, kde tie listiny sa vlastne neničia kvôli podmienkam?"

Michal Reiter: „Áno, samozrejme. Zatiaľ povedzme si reálne, nikto nemal možnosť vyskúšať, či teda také CD-čko alebo DVD-čko vydrží tisíc rokov. Sú na to matematické výpočty. Ono je to založené na tom, že výdrž alebo teda životnosť toho materiálu, z ktorého je CD-čko zložené, keďže tam je viacero vrstiev, podlieha alebo teda pri nejakej teplote tak podlieha istej skaze v rámci času. Ale to nie je lineárny proces, ale logaritmický. A teraz my máme niekoľko možností, ako uschovať ten záznam čo najdlhšiu dobu, ale musíme dodržať tie podmienky, o ktorých hovorí výrobca. A je teda neviem, že či je v silách bežného človeka tie podmienky dodržať. To máte ako teplo- citlivý papier. Tam je napísané, že on vydrží, ten záznam tam vydrží veľmi dlho. A dáte si taký pokladničný blok do peňaženky a za týždeň neviete, čo na ňom je. To znamená, že áno, výrobca niečo garantuje, ale my to musíme aj dodržať. To znamená neprekročiť teplotu tridsať až štyridsať stupňov, tmavé prostredie, istá vlhkosť..."

Zuzana Kovačič Hanzelová: „Aká je vhodná vlhkosť, jasné."

Michal Reiter: „...do tridsať percent. A to sa nám málokedy podarí."

Zuzana Kovačič Hanzelová: „Budeme to samozrejme sledovať. Asi sa to bude týkať nás všetkých. Ďakujem veľmi pekne, že ste prišli do Správ a komentárov a poskytli ste svoj komentár k takejto téme. To bol Michal Reiter, editor z portálu touchit."

Michal Reiter: „Ďakujem aj ja. Pekný večer."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač