Najviac bohatnú boháči

24. 01. 2018

Niekto zarába miliardy, iný prežíva z pár dolárov týždenne. Majetková nerovnosť sa každým rokom prehlbuje. V švajčiarskom Davose sa rokuje, ako to zastaviť.

logo Televíznej stanice Markíza(23. 01. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 9/29; Tomáš Velecký/Patrik Švajda)

Patrik Švajda, moderátor: „Niekto zarába miliardy, iný prežíva z pár dolárov týždenne. Majetková nerovnosť sa každým rokom prehlbuje. V švajčiarskom Davose sa rokuje, ako to zastaviť."

Tomáš Velecký, redaktor: „Finančník Warren Buffett –  92 miliárd, softwarová nová legenda Bill Gates –  94 miliárd, kráľ internetového nakupovania Jeff Bezos –  109 miliárd dolárov. Len majetky troch najbohatších by po speňažení dokázali zatiahnuť slovenský štátny rozpočet na 20 rokov dopredu. Miliardárom sa darí čoraz lepšie."

Winnie Byanyima, výkonná riaditeľka Oxfamu (preklad z angličtiny):„Zistili sme, že uplynulý rok 82 % celkového vytvoreného bohatstva ovládalo 1 % ľudí a spodných 50 % sveta, čo sú zhruba 4 miliardy ľudí, neznalosť toho nového bohatstva nič."

Tomáš Velecký: „Ak by miliardári z celého sveta, a je ich asi 2 tisíc, platili každý rok daň 1,5 %, stačilo by to na to, aby každé dieťa na planéte mohlo chodiť bezplatne do školy. V švajčiarskom Davose v týchto dňoch rokujú politici s finančníkmi, hovoria o daňových únikov boháčov, či o manažérskych a akcionársky super zmluvách."

Vladimír Baláž, ekonóm Slovenskej akadémie vied: „Naozaj dochádza k tomu, že najmä finančné bohatstvo tých, tej povedzme jedného percenta, alebo povedzme desatiny percenta rastie, ale to je dané aj tým, že rastú akciové indexy a často bohatstvo je čiste fiktívne. Keď nám spadnú indexy, zmizne aj bohatstvo."

Tomáš Velecký: „Som v Bratislave, na mieste, kde žijú pravdepodobne tí najbohatší Slováci. Aj keď naša krajina nie je známa vďaka tomu, že by tu boli nejaké extra sociálne rozdiely nad tieto nehnuteľnosti by človek s bežným príjmom musel pracovať desaťročia, možno aj 100 rokov. Slovensko v uplynulých rokoch zdvihol dane aj odvody tým najlepšie zarábajúcim. Majetkové dane ale naďalej zostávajú jedny z najnižších v Európe. Tomáš Velecký, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
sociálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač