Porastú ceny aj platy

04. 01. 2018

Nastal čas vypýtať si vyšší plat. Voľní zamestnanci sa minuli a naši šéfovia nebudú mať na výber než platy naozaj zvyšovať. Čaká sa preto, že životná úroveň aj napriek zdražovaniu porastie. Trpkou pravdou je, že hoci naše platy rastú v percentuálnom vyjadrení celkom utešeným tempom, v eurovom vyjadrení rastú naďalej pomalšie ako platy Nemcov a týmto tempom tak vyspelú Európu zdá sa nikdy nedobehneme.

logo Televíznej stanice Markíza(02. 01. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 7/29; Tomáš Velecký/Mária Chreneková Pietrová; Patrik Švajda)

Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Vraj nás čaká rok zvyšovania platov, ale aj zdražovania. Naša životná úroveň tak bude limitovaná z obidvoch strán."

Patrik Švajda, moderátor: „Ekonómovia predpovedajú, že aj napriek tomu by si väčšina z nás mala polepšiť."

Tomáš Velecký, redaktor: „Zdražovať sa začalo ešte v starom roku."

Eva Sadovská, analytička Slovenského farmárskeho družstva: „Ťahúňom rastu cien v roku 2017 boli predovšetkým potraviny, ku koncu roka sa tempo ich rastu zrýchlilo až na 6,5 %."

Tomáš Velecký: „To bude na pultoch s jedlom pokračovať aj v najbližších mesiacoch s tým, že k drahším potravinám sa pridajú už aj drahšie energie."

Ľubomír Jahnátek, šéf regulačného úradu: „Dámy, páni, nárast ceny elektrickej energie v priemere pre Slovensko pre rok 2018 bude 2,71 %. Koncová cena za teplo v roku 2018 vzrastie o 1 %."

Tomáš Velecký: „Cenová hladina na celom Slovensku tak porastie tempom, aké sme tu už roky nezažili."

Eva Sadovská: „Predpokladáme, že v roku 2018 inflácie mierne zrýchli, cenový rast bude okolo 2 %."

Tomáš Velecký: „Netreba ale zúfať, naopak, nastal čas vypýtať si vyšší plat. Voľní zamestnanci sa minuli a naši šéfovia nebudú mať na výber než platy naozaj zvyšovať. Čaká sa preto, že životná úroveň aj napriek zdražovaniu porastie. Trpkou pravdou je, že hoci naše platy rastú v percentuálnom vyjadrení celkom utešeným tempom, v eurovom vyjadrení rastú naďalej pomalšie ako platy Nemcov a týmto tempom tak vyspelú Európu zdá sa nikdy nedobehneme."

Jiří Halbrštát, personálna spoločnosť Manpower: „Tak jak vypadá aktuální struktura slovenské ekonomiky, tak není možné dohonit Německo nebo Rakousko v té mzdové úrovni a budou se nám spíše vzdalovat. Slovenská ekonomika je založená na zpracovatelském průmyslu a ty firmy jsou tu proto, že na Slovensku je relativně levná pracovní síla. Pokud by měly platy začít růst rychleji, je potřeba zvýšit podíl služeb na tom celkovém HDP, je potřeba investovat do a výzkumu, aby se Slovensko stalo zajímavou destinací i pro firmy, které zde budou chtít mít vývojová centra s vysokou přidanou hodnotou a vytvářet mnohem větší množství peněz, které se potom rozpočítá na jednotlivé obyvatele."

Tomáš Velecký: „Tomáš Velecký, televízia Markíza."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač