Testy otcovstva

15. 01. 2018

Ľudia si dávajú robiť testy otcovstva z viacerých dôvodov. Dnes je to jednoduchá záležitosť a testy vám vedia urobiť už aj v tehotenstve.

logo Televíznej stanice Markíza(13. 01. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 18/22; Ľubica Janíková/Patrik Švajda)

Patrik Švajda, moderátor: „Niekedy je to iba podozrievavosť, inokedy neistota, ktorá vychádza z reality. Ľudia si dávajú robiť testy otcovstva z viacerých dôvodov. Dnes je to jednoduchá záležitosť a testy vám vedia urobiť už aj v tehotenstve."

Ľubica Janíková, redaktorka: „Testy otcovstva robia v tomto laboratóriu prakticky denne. Niekedy si nie je istá ani žena kto je otcom, veľmi často sú to však muži a pochybnosti mávajú aj starí rodičia."

Marian Baldovič, vedecký pracovník: „Veľká skupina sú aj svokry, ktoré sú presvedčené, že tá nevesta mala toho ich vnuka alebo vnučku s niekým iným, to je taká dosť častá skupina a s nimi sa to ... komunikuje."

Ľubica Janíková: „Nezdá sa im napríklad, že dieťa nemá farbu očí či vlasov po rodičoch, prípadne nezdedilo rovnakú krvnú skupinu. Znalci genetiky v tom však majú jasno, tieto znaky po vás dieťa zdediť nemusí."

Marian Baldovič: „Ľudia, ktorí majú, dajme tomu, že sú tmavo pigmentovaní, majú aj tmavé oči, môžu s nejakou menšou pravdepodobnosťou dať dieťa, ktoré je svetlé, má modré oči, a tak ďalej. To, že to na pohľad nesedí, ešte neznamená, že to nesedí s tým otcovstvom."

Ľubica Janíková: „Odber vzorky DNA sa robí skutočne jednoducho, presne tak, ako to poznáme z filmov, na takúto vatovú tyčinku. Nemala by to byť však tá, ktorú máte doma. Takúto odberovú skúmavku vám dajú v laboratóriu."

Vladimír Ferák, vedecký pracovník, odborník na genetiku: „Ide o bunky, ktoré zotrieme z vnútorného povrchu úst, teda z ústnej sliznice a ten test je naprosto spoľahlivý, takisto ako keby sme používali dajme tomu krv, alebo čokoľvek iné."

Ľubica Janíková: „Odborníci potom v laboratóriu porovnajú znaky dieťaťa s možným otcom. Testy v tehotenstve sú náročnejšie, žene odoberú plodovú vodu alebo krv. Z nej sa snažia oddeliť DNA matky od DNA dieťaťa. Testovanie ale môže skomplikovať to, akú potenciálni otcovia navzájom pokrvní príbuzní. Dokonca existuje situácia, keď otca nemožno určiť vôbec."

Marian Baldovič: „Pokiaľ pripadajú do úvahy ako otcovia bratia jednovaječné dvojičky, tak tam sa určiť nedá, ktorý z nich je otec."

Ľubica Janíková: „Ako definitívne ..."

Marian Baldovič: „Nie, to sa nedá."

Ľubica Janíková: „Na to, aby otcovstvo bolo isté, sa vzorky musia zhodovať na viac ako 99,99 %."

Marian Baldovič: „Ono to je väčšinou jedna k niekoľkým miliónom, alebo miliardám, že ten otec, ten označený muž, je naozaj otcom. V prípade, že je to vylúčené, tak pravdepodobnosť je nula, index otcovstva je nula."

Ľubica Janíková: „V laboratóriu väčšinou vašu identitu nepoznajú, odbery si urobíte doma. Ak by napríklad žena chcela dať overiť potenciálne otcovstvo bez toho, aby o tom muž vedel, priplatíte si za takzvanú neštandardnú vzorku."

Marian Baldovič: „A to sú napríklad rôzne škvrny telesných tekutín akýchkoľvek, povedzme škvrny na oblečení, alebo žuvačky, zubné kefky, nechty."

Ľubica Janíková: „Takéto niečo je v niektorých krajinách zakázané. DNA je totiž osobný údaj. U nás o testovaní obaja zainteresovaní väčšinou vedia."

Vladimír Ferák: „Vo väčšine prípadov sú s tým výsledkom spokojní a sú veľmi radi, že ten výsledok je taký, aký je a síce nezávisle od toho, či je otcovstvo vylúčené alebo potvrdené."

Ľubica Janíková: „Ľubica Janíková, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
medicínske inžinierstvo

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač