Vedcov učia ako žiadať o eurofondy

15. 01. 2018

Menej byrokracie pri žiadaní peňazí z eurofondov už dlho ohlasuje aj podpredseda vlády pre informatizáciu Peter Pellegrini. O peniaze často prídu žiadatelia iba pre formálne chyby v projektoch. Štát sa preto rozhodol, že bude vedcov školiť.

logo Televíznej stanice STV 1(13. 01. 2018; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 8/19; Katarína Jánošíková/Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Vedci majú nápady, ale chýbajú im peniaze. Študenti už na stredných školách montujú samostatné roboty, s ktorými získali uznanie aj vo svete. Bez podpory z eurofondov by svoje schopnosti rozvíjať nemohli. O peniaze často prídu iba pre formálne chyby v projektoch. Štát sa preto rozhodol, že bude vedcov školiť v byrokracii."

Katarína Jánošíková, redaktorka: „Robot, ktorý vidí loptu, rozozná čiary na ihrisku a dáva góly. Stroje dali za dva roky dokopy študenti strednej školy."

Matej Novota, študent: „Väčšinu dní po škole ideme do FabLabu a tam nejak vylepšujeme jeho program a vymýšľame, ako zlepšiť tú jeho konštrukciu, aby ten robot vlastne bol schopnejší hrať."

Jozef Vaško, vedúci oddelenia FabLab pri CVTI SR: „Už Komenský nám hovoril, že učme sa hrou. Pri tej hre vlastne nenútene sa ľudia môžu naučiť veľa nových vecí."

Nina Bratková, projektová manažérka CVTI SR: „Pre študentov je určite obrovským prínosom, keď vlastne si tie technológie môžu vyskúšať naživo."

Katarína Jánošíková: „Teraz je to iba hra. Do budúcnosti však majú slovenskí študenti veľké plány."

Matej Novota: „Bude pre nás omnoho jednoduchšie spraviť nejakého robota čo niekde v sklade bude mať previezť krabicu zniekadiaľ niekam."

Jozef Vaško: „Zariadenia sme nakúpili z EÚ projektov, aj máme priestory, aj platíme vlastne zamestnancov."

Katarína Jánošíková: „Nie každý však mal také šťastie. Napísať projekt je aspoň taká veda, ako skonštruovať malého robota a nie je výnimka, keď aj overené technické inštitúcie spravia formálnu chybu a nárok na peniaze strácajú. Štát im teda radí, a na seminároch vedcom ukazuje ako sa popasovať s byrokraciou."

Michal Blaško, riaditeľ odboru programov nadnárodnej spolupráce ÚV SR: „Chceme prijímateľom poskytnúť informácie, dať im naozaj to know‑how, aby to verejné obstarávanie spravili v poriadku, aby sa vyvarovali chýb, ktoré súvisia naozaj vyslovene s administratívou a s papierovaním."

Katarína Jánošíková: „Ešte do dvadsiateho piateho januára je otvorená výzva, do ktorej sa môže prihlásiť každý, kto má nápad na inováciu a peniaze z eurofondov by mu pomohli."

Nina Bratková: „Pokiaľ je to inovácia dobrá, že tá myšlienka je dobrá tak nie je sa až také ťažké presadiť. Len je dôležité zase tú inováciu nejakým spôsobom aj spropagovať."

Katarína Jánošíková: „Menej byrokracie už dlho ohlasuje aj podpredseda vlády pre informatizáciu Peter Pellegrini. Iba postupne však zavádza povinnosť pre úrady, aby si jednotlivé doklady dohľadali v prepojenom štátnom systéme sami."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
projekty

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač