Nedostatočná vakcína

14. 02. 2018

Asi štvrť milióna Slovákov, ktorí sa dali zaočkovať proti chrípke, nie je napriek tomu stopercentne chránených. Svetová zdravotnícka organizácia neodhadla zloženie vakcín, ktoré u nás dostať.

logo Televíznej stanice Markíza(13. 02. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 6/30; Zuzana Javorová/Zlatica Švajdová Puškárová; Patrik Švajda)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „Zaočkovali sa, ale úplne chránení nie sú."

Patrik Švajda, moderátor: „Svetová zdravotnícka organizácia zle odhadla zloženie vakcíny proti chrípke. Používame ju aj u nás."

Zuzana Javorová, redaktorka: „Asi štvrť milióna Slovákov, ktorí sa dali zaočkovať proti chrípke, nie je napriek tomu stopercentne chránených. Svetová zdravotnícka organizácia neodhadla zloženie vakcín, ktoré u nás dostať. Na Slovensku je momentálne najrozšírenejší vírus chrípky typu B, takzvaný Phuket. Vakcíny, ktoré v našich lekárňach pre pacientov sú, ale neobsahujú antigén voči tomuto typu chrípky."

Tatiana Betáková, Biomedicínske centrum SAV: „Trošku to problém nie, pretože najväčšiu silu majú práve vírus neutralizačné protilátky, ktoré vznikajú voči tomu špecifickému kmeňu. Treba si však uvedomiť, že stále vznikajú protilátky voči teda vírusom chrípky typu B ako takého, je tam tá šanca, že imunitný systém ľahšie rozozná ten vírus chrípky typu B keď sú ľudia zaočkovaní, majú protilátky."

Zuzana Javorová: „Zjednodušene, vakcína nemusí stopercentne ochrániť. Kto ale zaočkovaný je a nakazí sa najrozšírenejším druhom chrípky, ochorenie by mal zvládnuť lepšie."

Zuzana Drobová: „Trivalentná vakcína neobsahuje konkrétne tento subvírus, ktorý cirkuluje najviac, ale napriek tomu obsahuje veľmi podobný B‑čkový vírus, ktorý má podobné genetické vlastnosti, a tým pádom tie ochorenia, ktoré sú spôsobené B‑čkovým vírusom podobným, sú zmienené touto vakcínou."

Zuzana Javorová: „Zloženie vakcín odporúča Svetová zdravotnícka organizácia. Vychádza aj z toho, ako sa chrípka vyvíjala v predchádzajúcej sezóne. Nemusí sa ale vždy trafiť. Problém je, že chrípka rýchlo mutuje."

Tatiana Betáková: „A v minulosti teda, ešte keď sa začínalo len s prípravou vakcín, tak sa vždy netrafil presne ten podobný kmeň, ktorý bude v ďalšej sezóne cirkulovať. Cez to všetko štatistiky ukázali, že očkovanie má svoj význam a že priebeh bol ľahší a teda menej ľudí bolo chorých."

Zuzana Javorová: „Existuje aj ďalší, štvorzložkový druh vakcíny, ktorý chráni aj pred rozšíreným typom chrípky. Na Slovensko ho ale farmafirmy nedoviezli. Zuzana Javorová, televízia Markíza."

 

Publikované z monitoringu STORIN plus, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač