Nezamestnanosť v Európskej únii

06. 02. 2018

Podľa najnovších údajov Európskeho štatistického úradu Eurostat dosiahla nezamestnanosť v EÚ 7,3 percenta. Hospodársky rast euróskej ekonomiky bol vlani najrýchlejší od roku 2008. Únia predstihla Spojené štáty i Spojené kráľovstvo, ruka v ruke s tým pribúdajú aj nové pracovné miesta.

Televízna stanica STV 1 - logo(31. 1. 2018; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 14/27; Filip Minich, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Nezamestnanosť v Európskej únii klesla na desaťročné minimum, podľa najnovších údajov európskeho štatistického úradu Eurostat dosiahla úroveň sedem celých tri desatiny percenta. Rekordne málo ľudí bez práce je v Nemecku, tamojšie úrady hlásia najnižšiu nezamestnanosť za dvadsaťpäť rokov. Slovensko podľa metodiky Eurostatu dosahuje nezamestnanosť sedem celých štyri desatiny percenta, čo je takmer európsky priemer. V porovnaní so susednými štátmi však zaostávame, najnižšiu nezamestnanosť z celej Európskej únie, len dve celé tri desatiny percenta majú Česi."

Filip Minich, redaktor: „Európskej ekonomike ide karta, firmy šliapu naplno a hospodársky rast bol vlani najrýchlejší od roku 2008. Únia pri raste HDP vlani predstihla Spojené štáty aj Spojené kráľovstvo, ruka v ruke s tým pribúdajú aj nové pracovné miesta."

Katarína Muchová, analytička Slovenskej sporiteľne: „Takisto je vidno, že sa oživil aj investičný dopyt a všeobecne výhľad je veľmi priaznivý aj na rok 2018. Spolu s týmto všetkým prichádza aj to zlepšenie na trhu práce."

Filip Minich: „Vidno to už dokonca aj v južanských štátoch. V Grécku, kde bola nezamestnanosť v posledných rokoch takmer tridsať percent, už aktuálne klesla k dvadsiatim percentám. Darí sa aj Španielsku a Cypru."

Viliam Páleník, vedecký pracovník, Ekonomický ústav SAV: „Že tie južanské krajiny mali veľmi vysokú mieru nezamestnanosti a z tej vysokej úrovne sa im darí klesať, nadpriemerne klesať, ale uvidíme, či to je udržateľný pokles."

Filip Minich: „Podľa Financial Times dobré čísla predpovedajú, že Európska centrálna banka postupne ukončí masívnu podporu hospodárstva, od roku 2015 napumpovala do ekonomiky eurozóny vyše dva bilióny eur."

James Hughes, hlavný analytik, AxiTrader: „Špeciálne Nemci a nemeckí politici hovoria - pozrite, máme rast HDP, inflácia je stabilná, môžeme s tým skončiť."

Filip Minich: „Hneď ako centrálna banka ohlási koniec programu, úroky v bankách začnú postupne rásť, dobrá správa pre tých, čo šetria, zlá pre tých, ktorí majú dlhy a hypotéky. Pozitívom však je, že ekonomike sa má dariť aj v najbližších rokoch a nezamestnanosť pôjde ešte dole."

Katarína Muchová: „Zatiaľ sme ešte nedosiahli tie minimá, ktoré boli pred krízou, takže nejaký priestor na ďalší pokles tam existuje. Otázkou je, že či potom sa nezačne trh práce celkovo v eurozóne výraznejšie prehrievať."

Filip Minich: „Najväčším rizikom aktuálne ostáva neistota ohľadom možnej nedohody s Veľkou Britániou o budúcej obchodnej spolupráci."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
sociálne vedy , sociálna a ekonomická geografia, ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač