Prvá obeť chrípkovej sezóny

22. 02. 2018

V bratislavskej nemocnici zomrel iba 35‑ročný muž na chrípku. Napriek úmrtiu pacienta podľa odborníkov nie je priestor na žiaden poplach. Len na porovnanie, na akútny respiračný syndróm, kam patrí aj chrípka, zomrelo minulú sezónu 8 pacientov z celkového počtu 31.

 logo Televíznej stanice Markíza(16. 02. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 1/29; Zuzana Javorová/Jaroslav Zápala; Lenka Vavrinčíková)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Prvá obeť chrípkovej sezóny. V bratislavskej nemocnici zomrel iba 35‑ročný muž."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Podľahol akútnemu respiračnému syndrómu a testy u neho potvrdili chrípkový vírus typu B, ktorý teraz dominuje v ovzduší."

Jaroslav Zápala: „Ochorenie malo rýchly spád."

Zuzana Javorová, redaktorka: „Mladého muža hospitalizovali v Univerzitnej nemocnici v Bratislave ešte minulý týždeň. Podľa našich informácií bol jeho stav tak vážny, že zomrel v priebehu 24 hodín."

Zuzana Drobová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva: „Prišlo k ochoreniu veľmi náhle, zaznamenali sme náhly vzostup teploty, kašľa, respiračných problémov, musel byť akútne hospitalizovaný."

Eva Kliská, hovorkyňa UNB (telefonát): „Bol privezený v septickom šoku a so zlyhaním viacerých orgánov. Navyše bola u neho potvrdená chrípka typu B. Napriek enormnej snahe našich lekárov sa pacientovi už nedalo pomôcť."

Zuzana Javorová: „Pacient zomrel na ťažké akútne respiračné ochorenie, kam patrí aj chrípka. Vírus typu B dnes potvrdili aj hygienici. Práve tento druh chrípky je teraz veľmi rozšírený."

Zuzana Drobová: „Bol to B‑čkový vírus bez bližšej špecifikácie."

Zuzana Javorová: „Pacient bol pôvodom zo Srbska, no veľa toho o ňom nevieme, napríklad ani to, či bol očkovaný. Prekvapujúci je ale jeho vek, mal iba 35 rokov. Podľa odborníčky ale chrípka neohrozuje iba starších ľudí."

Tatiana Betáková, Biomedicínske centrum SAV: „Závisí naozaj aký kmeň sa objaví, s čím sa človek v minulosti stretol, nestretol, čiže nie je to nutne, že 65 plus, ale ako vidíte, niekedy tí seniori to môžu veľmi, dokonca u nich to môže veľmi ľahko prebehnúť a mladí ľudia zomierajú, prípadne majú veľké komplikácie."

Zuzana Javorová: „Chrípková epidémia je stále na zostupe, chorobnosť za posledný týždeň narástla o 12 %. Najviac chorých evidujú v Nitrianskom kraji, naopak najmenej v Košickom. Hlavný hygienik predpokladá, že chorých ešte bude pribúdať a chrípka vyvrcholí až o pár týždňov."

Zuzana Drobová: „Hlavný hygienik očakáva, že v najbližších týždňoch budú ešte tieto čísla rásť. Potom bude chrípková epidémie vrcholiť a následne sa epidemiologická situácia, tak ako po minulé roky, stabilizuje."

Zuzana Javorová: „Napriek úmrtiu pacienta podľa odborníkov nie je priestor na žiaden poplach. Len na porovnanie, na akútny respiračný syndróm, kam patrí aj chrípka, zomrelo minulú sezónu 8 pacientov z celkového počtu 31."

Tatiana Betáková: „Určite by som nerobila paniku, je to individuálna vec, ale určite zasa svedčí to aj o tom, že nepodceňovať to, a keď sa objavia tie symptómy, naši starí rodičia vedeli, veľa tekutín a ísť do postele a vyležať to."

Zuzana Javorová: „Zuzana Javorová, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN plus, s. r. o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač