Simulovaný pobyt na Marse

26. 02. 2018

Iba pred niekoľkými dňami sa začala na Havajských ostrovoch simulovaná osemmesačná marťanská misia. Vedecký pokus, kde je aj slovenská astrobiologička Michaela Musilová, museli však prerušiť. Jeden člen posádky sa vážne zranil.

Televízna stanica Markíza - logo(21. 2.2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 19/30; Dávid Vido, Lenka Vavrinčíková)

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Marťanskú misiu stopli. Simulovaný pobyt na planéte Mars, ktorého členom je aj Slovenka, musela americká vesmírna agentúra prvýkrát prerušiť. Jeden člen posádky sa vážne zranil."

Dávid Vido, redaktor: „Iba pred niekoľkými dňami sa začala na Havajských ostrovoch simulovaná osemmesačná marťanská misia. Pred niekoľkými hodinami prišla správa, že vedecký pokus, kde je aj slovenská astrobiologička, museli prerušiť."

Jakub Kapuš, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: „A je to prvýkrát v histórii takýchto simulovaných misií, kedy NASA musela v podstate zasiahnuť a prerušiť takúto misiu. Došlo k nejakému incidentu, respektíve zraneniu vnútri toho habu, toho domova týchto marsonautov, musel byť jeden člen posádky prevezený do nemocnice."

Dávid Vido: „Čo sa mu stalo a aké zranenia utrpel zatiaľ nie je známe. Naša vedkyňa je ale v poriadku."

Jakub Kapuš: „Dostal som od nej správu, že tie prvé dni boli naozaj veľmi náročné, pretože na Havaji boli búrky a v podstate nemali dostatok energie kvôli tomu, že nesvietilo slnko na solárne panely, takže napätie na batériách pokleslo až na nejakých 10 % a mali veľké problémy s dodávkou energie."

Dávid Vido: „Problémom bolo aj to, že sa nevedeli spojiť so základňou."

Jakub Kapuš: „20 hodín boli odkázané absolútne sami na seba a museli práve riešiť aj takéto veľmi zložité problémy."

Dávid Vido: „Podmienky na sopke Mauna Loa vo výške 2500 metrov, kde je postavený tábor, aktuálne naozaj pripomínajú Mars. Vedci sa snažia zistiť ako budú drsné podmienky a dlhodobá izolácia vplývať na astronautov, ktorí sa na červenú planétu možno raz výberu. Michaela Musilová má s podobnými misiami viaceré skúsenosti, jednej dokonca pred rokom aj velila."

(začiatok archívneho záznamu)

Michaela Musilová, Slovenská organizácia pre vesmírne aktivity: „Pointa je naozaj pociťovať takúto izoláciu od sveta, ako keby sme boli naozaj na inej planéte."

(koniec archívneho záznamu)

Dávid Vido: „Ak  chce účastník ísť mimo modulu, musí si obliecť skafander. Problémom je aj to, ak chce ísť na toaletu."

(začiatok archívneho záznamu)

Michaela Musilová: „Niektoré problémy nám oni spôsobia naschvál, vlastne tí, čo to organizujú, takže napríklad hneď v prvý deň, keď bol problém, že toaleta nefungoval, bola plná nádrž a podobne."

Dávid Vido: „Čo sa teda stane na Marse ak nie je toaleta?"

Michaela Musilová: „Tak my sme napríklad museli používať sáčky a rôzne iné metódy, keďže sme nemohli používať to, čo nám bolo dané, až kým sme tak zase macgyversky opravili to potrubie, aspoň sme mohli tak dvakrát denne splachovať viac- menej."

(koniec archívneho záznamu)

Dávid Vido: „Ako dlho bude prerušenie experimentu trvať zatiaľ americká vesmírna agentúra nezverejnila. Podrobnosti o zranení člena posádky vraj povedia do konca týždňa. Dávid Vido, televízia Markíza."

 

Publikované z monitoringu STORIN plus, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
astronómia, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač