Slovenka Michaela Musilová mieri na „Mars“

02. 02. 2018

Slovenská astrobiologička Michaela Musilová, predsedníčka SOSA, sa zúčastní 8-mesačnej misie na simulovaný Mars. Misia sa uskutoční na Havajských ostrovoch, pri sopke Mauna Loa, vo výške 2500 metrov nad morom.

Televízna stanica JOJ - logo

(Televízna stanica JOJ, 31. 1. 2018)(31.1.2018; Televízna stanica JOJ; Noviny o 17:00; por. 19/22; Dana Strculová, Ján Mečiar)

Dana Strculová, moderátorka: „Viete si predstaviť, že by ste strávili osem mesiacov odrezaní od okolitého sveta ako keby ste boli na Marse?"

Ján Mečiar, moderátor: „Slovenská astrobiologička Michaela Musilová si to predstavovať nemusí, ona to zažije. O pár dní odlieta takpovediac na Mars."

Dana Strculová: „No ten Mars bude na Zemi, konkrétne na Havajských ostrovoch. Michaela strávi osem mesiacov spolu s ďalšími členmi medzinárodnej posádky pri sopke Mauna Loa vo výške dvetisíc päťsto metrov nad morom."

Ján Mečiar: „No ako vidno z týchto obrázkov, od Marsu to veru nemá ďaleko až na dýchateľnú atmosféru to tam naozaj vyzerá ako na červenej planéte a preto je tam postavený skromný príbytok, v ktorom sa simulujú dlhodobé pobyty na Marse."

Dr. Michaela Musilová, MSc., astrobiologička, FEI STU v Bratislave, SOSA: „V tomto malom priestore budeme musieť robiť všetko, cvičiť, variť, pracovať a teda aj žiť v takých maličkých izbietkach čo máme pre súkromie. No a teda väčšinu času budeme tráviť v tom dome, a keď pôjdeme von do terénu, tak len v skafandri. Tie skafandre sa snažia robiť tak najpodobnejšie takým, ktorým budeme raz na Marse fungovať a samozrejme iná gravitácia a tak ďalej, ale majú váhu približne tridsať kilogramov."

Dana Strculová: „Takto vyzerá ten domček zvnútra. Rozhodne to nie je žiaden luxus. Má priemer osem metrov a musia sa tam zmestiť všetci a všetko."

Ján Mečiar: „A toho všetkého bude málo, potravín i vody. Marsonauti sa napríklad budú môcť sprchovať len raz týždenne osem minút a to sa ten domček ani nedá poriadne vyvetrať."

Dana Strculová: „Ale ono to pri tejto misii pôjde v prvom rade vyskúšať si odolnosť ľudí. Budú samozrejme robiť množstvo vedeckých experimentov, ale aj psychológovia si rozhodne prídu na svoje."

Dr. Michaela Musilová, Msc.: „Len minulý týždeň mi potvrdili na sto percent, že teda ide sa do toho, potom deň na to, že im chýba jeden člen posádky, sa musia zmeniť role v posádke. Včera len letenky riešili a odchádzam o týždeň, takže ako vidíte, je to všetko také. Mám pocit, že už len táto príprava na odchod je súčasťou toho testovania, že či sa nezbláznime ešte predtým než tam vôbec pôjdeme."

Ján Mečiar: „Jedným z cieľov je vyskúšať, čo s ľuďmi aj vzťahmi urobí dlhodobá izolácia v obmedzenom priestore. Ako Michaela Musilová prezradila, dá sa očakávať, že to môže byť niekedy až kruté."

Dr. Michaela Musilová, Msc.: „Môže to byť aj skôr z tej psychologickej stránky napríklad viem, že v minulých misiách oznámili jednej osobe, že im zomrela nejaká blízka osoba a vlastne nemali ako zistiť, či je to pravda alebo nie a vlastne nejaký čas pobudli s vedomím a ťažkým srdcom, že musia v takýchto podmienkach prežívať."

Dana Strculová: „A aby to nebolo až také jednoduché, celá komunikácia s vonkajším svetom bude prebiehať tak, ako keby boli naozaj na Marse. Rádiový signál letí odtiaľ na Zem dvadsať minút. Bude aj teraz."

Dr. Michaela Musilová, MSc.: „Povedzme keby sme mali aj nejakú krízovú situáciu a nutne budem potrebovať nejakú pomoc od ekvivalentu NASA Houston Nation Control, tak vlastne bude trvať až aspoň štyridsať minút, kým nám vlastne príde odpoveď zo Zeme."

Ján Mečiar: „Rozhodne to bude veľký nápor na psychiku, aj preto bol výber posádky veľmi prísny. Z tisícov adeptov vyberali šiestich pätnásť mesiacov."

Dana Strculová: „Jeden nakoniec vypadol, takže na havajský Mars poletia okrem Michaely dve Austrálčanky, jeden Brit a jeden Kórejčan."

Ján Mečiar: „No a čo našej astrobiologičke počas tejto misie bude chýbať najviac?"

Dr. Michaela Musilová, Msc.: „Asi najviac mne bude chýbať možno slnko, že vlastne osem mesiacov budem buď vnútri, alebo vonku v skafandri, takže nebude mať človek ten pocit, to žiarenie, vietor v tvári, vône, bude vlastne aj tam bude strašne ticho z tejto stanici. Takže z tejto psychickej stránky mám trošičku obavy."

Dana Strculová: „Ako to nakoniec dopadne, tak to sa dozvieme až o osem mesiacov. Keď sa vráti, určite sa s Michaelovu Musilovou porozprávame."

Ján Mečiar: „No a asi aj bude o čom."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
vysoké školy, vzdelávanie, ženy vo vede, technológie, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač