Slovenský vedec vyvíja nový materiál

19. 02. 2018

Budúcnosťou dopravy je ultrarýchle lietanie okolo celej zemegule. Slovenský vedec Peter Tatarko, z Ústavu anorganickej chémie SAV,  pracuje na vývoji materiálu budúcnosti, ktorý by sa v budúcnosti mohol využívať v leteckom a vesmírnom priemysle. Slúžiť by mal ako tepelná ochrana.

Televízna stanica STV 1 - logo(18. 2. 2018; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 14/29; Silvia Majerová, Ľubomír Bajaník)

Ľubomír Bajaník, moderátor: „Slovenský vedec Peter Tatarko pracuje na vývoji materiálu budúcnosti. Slúžiť by mal pri konštrukcii hypersonických, teda nadzvukových lietadiel a rakiet. Nové chemické zloženie má zaručiť odolnosť proti extrémne vysokej teplote nad dvetisíc stupňov Celzia."

Silvia Majerová, redaktorka: „Budúcnosťou dopravy je ultrarýchle lietanie okolo celej zemegule. Už dnes hypersonické lety priťahujú pozornosť vývojárov. Slovák Peter Tatarko vyvíja materiál, ktorý by sa v budúcnosti mohol využívať v leteckom a vesmírnom priemysle. Slúžiť by mal ako tepelná ochrana."

Peter Tatarko, vedec, Ústav anorganickej chémie SAV: „To si vieme predstaviť ako nejakú bariéru, ktorá je na povrchu týchto hypersonických vozidiel, a ona musí chrániť povrch týchto hypersonických vozidiel práve oproti vplyvom atmosféry."

Silvia Majerová: „Materiál nevytvára, len hľadá recept, ako ho zdokonaliť. Ide o pórovitý keramický materiál, vystužený vláknami uhlíka alebo karbidu kremíka. Hoci má dobré technické vlastnosti, pri vysokých teplotách podlieha oxidácii."

Peter Tatarko: „Samotný vývoj potom spočíva v tom, že my počas výroby pridávame rôzne zlúčeniny, rôzne prísady, a tieto prísady nám potom počas prevádzky vedia zostabilizovať povrch týchto materiálov, a tým sa zvýši ich spoľahlivosť a životnosť."

Silvia Majerová: „Peter Tatarko absolvoval trojročný pracovný pobyt na londýnskej Queen Mary University, no podarilo sa mu získať dvojročný grant, vďaka ktorému môže vyvíjať materiál na Slovensku. Zavedenie jeho poznatkov do praxe však bude stáť oveľa viac peňazí a vyžadovať si bude aj medzinárodnú spoluprácu vedcov a firiem."

Peter Tatarko: „Tento náš projekt, ktorý sme z Európy získali, považujeme ako dobrý, vhodný vstup. A chceme ho veľmi využiť na to, aby sme v podstate presvedčili nášho partnera Airbus Defence and Space, že sme spoľahlivým a dobrým spoluhráčom."

Silvia Majerová: „Pre vedca je tento projekt veľkou výzvou. Už dnes Peter Tatarko avizuje, že sa bude uchádzať aj o ďalšie projekty s väčším rozpočtom."

Publikované z monitoringu STORIN plus, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, Slovenská akadémia vied, inovácie, technológie, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač