Technológie v MHD

08. 02. 2018

Do cestovania autobusmi či električkami v hlavnom meste vstúpili ďalšie moderné technológie. Prezeranie cestovných poriadkov sa v dobe, keď má smartfón už asi každý, stáva minulosťou. Jedna z taxislužieb v rámci svojej aplikácie začala ukazovať polohu spojov a ich odchody zo zastávok v reálnom čase.

Televízna stanica Markíza - logo(05. 2. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 11/24; Martin Petro, Lenka Vavrinčíková)

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Čaká nás revolúcia v mestskej hromadnej doprave? Do cestovania autobusmi či električkami v hlavnom meste od dnes vstúpili ďalšie moderné technológie. Zatiaľ síce nefungujú úplne spoľahlivo, ale časom sa to vraj má zlepšiť."

Martin Petro, redaktor: „Prezeranie cestovných poriadkov sa v dobe, keď má smartfón už asi každý, stáva minulosťou. Jedna z taxislužieb v rámci svojej aplikácie začala ukazovať polohu spojov a ich odchody zo zastávok v reálnom čase."

Ivo Nesrovnal, primátor Bratislavy: „V zásade jej dobrým dopadom by malo byť, že ľudia nebudú, nezmeškajú spoj, pretože budú vedieť, kde ktorý spoj sa nachádza, budú si vedieť naplánovať trasu až do cieľa svojej cesty."

Martin Baran, výkonný riaditeľ Hopin: „Priamo vás odnaviguje kde máte ísť pešo, na aký autobus nastúpiť, kde máte vystúpiť, na aký znova nastúpiť a potom vás odkáže na pešiu trasu. Takisto si tam viete vyhľadať grafikony."

Martin Petro: „Samozrejme sme si to hneď aj vyskúšali. Podľa aplikácie sa práve sem k nám blíži autobus číslo 37, tak uvidíme či to aj reálne funguje. No aplikácia ho ešte neukazuje na tej zastávke kde je, podľa nej je ešte len na ceste, ale to bude asi spôsobené tým, že ako aj spomínali, tak majú približne minútovú odozvu, takže to nie je úplne presné, ale malo by to byť presnejšie ako ten grafikon, ktorý je vylepený na zastávkach."

Martin Baran: „Nedostávame tie informácie o pohybe vozidiel tak často, my ich máme každú minútu. Ten pohyb medzi tou minútou, to znamená moment, kedy dostaneme informáciu o polohe vozidla do momentu, kým dostaneme druhú informáciu o polohe vozidla, my dorátavame."

Martin Petro: „Autobus už odišiel, my ho tu ešte stále máme, že ani neprišiel na zastávku."

Ondrej Macko, šéfredaktor TOUCHIT: „Ja by som to potreboval naozaj v reálnom čase, aby to bolo fakt presné. Samozrejme, že je to možné technicky, ale znamená to spracovávať podstatne viacej informácií ako doteraz a v reálnom čase, čo nebude jednoduché."

Martin Petro: „Zástupcovia Dopravného podniku sľubujú, že už tento rok by sa to mohlo zlepšiť. Ich métou je aktualizovať polohu aspoň každú polminútu a spoluprácu s dopravnou aplikáciou by v budúcnosti mohli rozšíriť aj o nové funkcie."

Martin Baran: „To čo by sme chceli v nejakej blízkej budúcnosti, ak sa to teda podarí, je spustiť aj predaj lístkov cez túto aplikáciu."

Martin Petro: „Novinka je zatiaľ dostupná iba pre tých, čo majú Android. Pre používateľov operačného systému iOS bude dostupná až o niekoľko dní. Martin Petro, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu STORIN plus, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
inovácie, technológie, doprava

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač