Vedec sa vrátil zo zahraničia a je bez práce

02. 02. 2018

Vedec Róbert Bidulský sa vrátil z Talianska, vo vede sa mu darilo aj v zahraničí. Jeho bývalý profesor ho však nakoniec presvedčil. O projekt v oblasti spracovania hliníka, vytvorený v rámci reintegrácie slovenských vedcov, bol záujem aj vo svete. Dekanka Technickej univerzity v Košiciach sa však rozhodla spoluprácu s vedcom ukončiť.

Televízna stanica STV 1 - logo(31. 1. 2018; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 2/27; Katarína Jánošíková, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Špičkový vedec sa vrátil na Slovensko a nakoniec skončil na úrade práce. Technická univerzita v Košiciach najskôr prijala eurofondy, aby ho mohla zamestnať, a teraz s ním rozviazala spoluprácu. Zrejme tým nedodržala podmienky projektu a hrozí, že peniaze bude musieť vrátiť. Vedec zvažuje, že opäť odíde do zahraničia. Slovensko má s odlivom mozgov dlhodobý problém."

Róbert Bidulský, vedec: „Ja som docent Róbert Bidulský, momentálne nezamestnaný. Vrátil som sa na Slovensko, aby som zvýšil kvalitu slovenskej vedy."

Katarína Jánošíková, redaktorka: „Róbert Bidulský, vrátil sa z Talianska pred siedmimi rokmi, vo vede sa mu pritom darilo aj v zahraničí. Jeho bývalý profesor ho však nakoniec presvedčil, projekt, ktorý vytvorili v rámci reintegrácie slovenských vedcov, bol úspešný, o inovácie v oblasti spracovania hliníka, ktorému sa venuje, mal záujem aj svet. Spolupracovali nielen v oblasti samotnej vedy, ale aj v tom, ako ju vyučovať. Dekanka Iveta Vasková sa však rozhodla, že spoluprácu s vedcom ukončí."

Róbert Bidulský: „Ja som sa pýtal na dôvody, povedala, že tie mi nemusí oznámiť zo zákona."

Katarína Jánošíková: „Vedenie fakulty odmietlo svoj postup akokoľvek komentovať, univerzita dostala sedemstotisíc eur z eurofondov aj na projekt, ktorý mal udržať vedca po návrate zo zahraničia doma."

Branislav Gröhling, poslanec NR SR (SaS): „Podmienkou bolo, aby takýto pracovník zostal natrvalo zamestnaný na Slovensku."

Tibor Kvačkaj, profesor Technickej univerzity v Košiciach: „My sme svoje možnosti, ktoré sme mali, my sme naplnili. Očakávame, že aj tá časť, ktorá je mimo našu pôsobnosť, bude naplnená."

Katarína Jánošíková: „Projekt mal Róbertovi Bidulskému garantovať miesto do roku 2021, to však univerzita nesplnila, vedec sa pre konflikt stretol aj s ministerkou školstva, tá hovorí, že sa prihlásil cez iný projekt a nedodržal administratívny proces, preto sa teraz jeho pôsobenie na univerzite končí."

Martina Lubyová, ministerka školstva, vedy, výskumu a športu SR (nominantka SNS): „Žiaľbohu, ja nemám možnosť ovplyvňovať rozhodovanie dekana fakulty, tie univerzity sú naozaj samostatné, majú autonómiu v pracovnoprávnej oblasti."

Katarína Jánošíková: „Podmienky projektu teda, zdá sa, univerzita nedodržala, peniaze z eurofondov ale už použila na vytvorenie výskumného centra aj na výplaty vedcov. Opozícia teraz plánuje iniciovať kontrolu, ktorá rozhodne, či univerzita nebude musieť peniaze vrátiť."

Lucia Ďuriš Nicholsonová, poslankyňa NR SR (SaS): „V hre je aj medzinárodná hanba pre Slovensko, pretože to sú títo dvaja ľudia, ktorí na seba naviazali bilaterálne spolupráce s Čínou, s Vietnamom, s Taiwanom, so Spojenými štátmi, s Nemeckom a toto všetko je teraz ohrozené."

Katarína Jánošíková: „Slovensko má dlhodobý problém s odlivom mozgov do zahraničia, po skúsenosti na Technickej univerzite v Košiciach zvažuje aj Róbert Bidulský, že z krajiny opäť odíde."

 

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MB) 

Kľúčové slová:
projekty, vysoké školy, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač