Výstavba repliky historického domu

09. 02. 2018

Podľa hlavnej architektky Bratislavy Ingrid Konrad by sa mala začať diskusia o tom ako v centre skĺbiť modernú architektúru s tou pôvodnou z minulých storočí.Diskusiu rozprúdila výstavba repliky historického domu.

logo Rozhlasovej stanice Regina(08. 02. 2018; Rozhlasová stanica Regina; Žurnál Rádia Regina; 12:00; por. 8/14; Marián Kukelka / Viera Polešovská)

Viera Polešovská, moderátorka:  „Diskusiu odborníkov vyvoláva ďalšia budova v centre Bratislavy. Na Zochovej ulici stavebník legálne zbúral historickú budovu, ktorá mala narušenú statiku. Od pamiatkarov však dostal podmienku, že ju musí na novostavbe zrekonštruovať. Na mieste ale vyrástol skelet, ktorý historickú stavbu nepripomína. Investor však garantuje, že pri obklade budovy bude rešpektovať príkaz pamiatkového úradu. Podľa niektorých odborníkov už replika pôvodnú historickú stavbou plnohodnotne nenahradí."

Marián Kukelka, redaktor: „Namiesto dvojpodlažného meštianskeho domu, o niekoľko poschodí vyššia železobetónová konštrukcia, ktorá historickú budovu nepripomína. Na prvý pohľad vidno, že na Zochovej ulici vyrastá iná stavba ako mala. Napriek tomu, že hotová je už hrubá konštrukcia, stavebný úrad v bratislavskom Starom Meste zatiaľ rozpor so stavebným povolením neeviduje. Stavebník totiž s úpravou fasády ešte nezačal. Hovorkyňa Nora Gubková."

Nora Gubková, hovorkyňa MČ Staré Mesto: „Tá, ktorá by sa mala vybudovať, bude postavená z keramických tehloblokov a po dokončení musí mať totožný vzhľad s tým pôvodným výrazom."

Marián Kukelka: „Pôvodnú historickú budovu z 19. storočia pamiatkari povolili zbúrať pre narušenú statiku. Stavebník na to dodal potrebné posudky. Krajský pamiatkový úrad ale trvá na tom, aby sa do priestoru vrátila pôvodná architektúra. Spojili sme sa aj s investorom stavby. Vyjadrenie na záznam odmietol, garantoval však splnenie tejto podmienky. Na čelnú stranu rozostavaného domu by sa historický vzhľad mal vrátiť do dvoch mesiacov. Podľa Henriety Moravčíkovej z Ústavu stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied sa dá aj na moderný skelet vybudovať historizujúca fasáda. Podľa nej ale ide o akúsi hru na históriu."

Henrieta Moravčíková, Ústav stavebníctva a architektúry Slovenskej akadémie vied: „Tento postup rozhodne nemožno nazvať pamiatkovou ochranou. Vidíme celý rad historických pamiatok, ktoré boli zbúrané, nahradené moderným skeletom, a potom balené do niečoho, čo sa tvári ako pôvodný historický dom."

Marián Kukelka: „Historické budovy investori vo všeobecnosti neradi rekonštruujú. Prečo je to tak vysvetľuje, kultúrny aktivista Maroš Mačuha."

Maroš Mačuha, kultúrny aktivista: „Historická budova nemá nikdy taký počet metrov štvorcových alebo aj dispozičné riešenie tých priestorov také, aké by vyhovovalo dajme tomu tomu zámeru investora. Tam je jednoznačne ekonomický zreteľ. Zrekonštruovať niekedy tieto staré stavby je aj finančne možno náročnejšie, ako postaviť z betónu nejakú novú."

Marián Kukelka: „Podľa hlavnej architektky Bratislavy Ingrid Konrad by sa mala začať diskusia o tom, ako v centre skĺbiť modernú architektúru s tou pôvodnou z minulých storočí."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
stavebné inžinierstvo, historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač