Zmena zákona o investičných stimuloch

12. 02. 2018

Podmienky udeľovania investičných stimulov pre investorov sa od apríla zmenia. Po novom sa pri schvaľovaní štátnej podpory firmám nebude prihliadať na čo najväčšie množstvo vytvorených pracovných miest. Vláda chce podporovať najmä výskumné a vývojové investície v menej rozvinutých okresoch.

logo Rozhlasovej stanice Slovensko(08. 02. 2018; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 22:00; por. 1/8; Kristína Juričková/Rado Tomeš)

Rado Tomeš, moderátor: „Podmienky udeľovania investičných stimulov pre investorov sa od apríla zmenia. Po novom sa pri schvaľovaní štátnej podpory firmám nebude prihliadať na čo najväčšie množstvo vytvorených pracovných miest. Vláda chce podporovať najmä výskumné a vývojové investície v menej rozvinutých okresoch."

Kristína Juričková, redaktorka: „Zmena zákona o investičných stimuloch reaguje podľa premiéra Roberta Fica zo Smeru‑SD na zmenené hospodárske prostredie."

Robert Fico, predseda vlády SR (Smer‑SD): Sledujeme rýchlejšie odstraňovanie regionálnych rozdielov, sledujeme, aby tu bol naďalej výrazný tlak na rast miezd a predovšetkým, aby slovenská ekonomika nabrala trend modernosti."

Kristína Juričková: „Vláda teda bude investorov lákať vyššími stimulmi na stredné a východné Slovensko. Zároveň pôjde viac peňazí tým, ktorí budú chcieť nielen vyrábať, ale aj vyvíjať nové technológie. Minister hospodárstva Peter Žiga zo Smeru‑SD hovorí, že na západe vláda podporí investície do výskumných a vývojových projektov už len vo forme daňových úľav."

Peter Žiga, minister hospodárstva (Smer‑SD): „Až keď investor postaví, až keď ... zamestná, až keď spustí výrobu a až z vytvoreného zisku mu budú následne dané úľavy."

Kristína Juričková: „Generálny riaditeľ štátnej agentúry SARIO pre rozvoj investícií Robert Šimončič sa neobáva, že by investori nechceli ísť do menej rozvinutých okresov a že pri zmenených podmienkach stratia o Slovensko záujem."

Robert Šimončič, generálny riaditeľ štátnej agentúry SARIO pre rozvoj investícií: „Tých príležitostí, ktoré máme rozpracované, ktoré sa zaujímajú o nízko rozvinuté regióny, je dneska skoro 40."

Kristína Juričková: „Predsedníčka parlamentného hospodárskeho výboru Jana Kiššová z opozičnej SaS trvá na tom, že aj keď po novom pôjdu stimuly do slabších regiónov, nie sú zdravým zásahom do podnikateľského prostredia."

Jana Kiššová, predsedníčka hospodárskeho výboru NR SR (SaS): „V princípe celé Slovensko sa zbiera na to, aby zopár vyvolených firiem dostalo nejakú dotáciu, je to nespravodlivé."

Kristína Juričková: „Vláda by sa podľa nej mala skôr zamerať na zníženie byrokracie, korupcie, daní, odvodov a zvýšenie vymožiteľnosti práva."

Publikované z monitoringu STORIN, s. r. o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač