Detekcia kozmického žiarenia

27. 03. 2018

Niektoré informácie o fungovaní vesmíru dokážu poskytnúť len vedci, ale mnohé vedia získať aj bežní ľudia. Pomocou mobilného telefónu sa dá napríklad zachytiť kozmické žiarenie. Takúto aplikáciu vytvoril tím vedcov, ktorého súčasťou boli aj odborníci z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK v Bratislave.

Televízna stanica TA 3 - logo(25. 3. 2018; TV TA3; Hlavné správy; 18:30; Hana Džurná, Gabriela Marchevská, Jozef Dúbravský)

Jozef Dúbravský, moderátor: „Vesmír odjakživa láka ľudí a vzbudzuje v nich záujem. Niektoré informácie o jeho fungovaní dokážu poskytnúť len vedci, ale mnohé vedia získať aj bežní ľudia. Pomocou mobilného telefónu sa dá napríklad zachytiť kozmické žiarenie. Takúto aplikáciu vytvoril tím vedcov, ktorého súčasťou boli aj odborníci z Fakulty matematiky, fyziky a informatiky Univerzity Komenského v Bratislave."

Hana Džurná, reportérka TA 3: „Na získavanie informácií o vesmíre sa budujú veľké infraštruktúry, napríklad v Argentíne alebo na južnom póle. Existuje ale aj iný spôsob, do výskumu sa môže zapojiť široká verejnosť jednoduchým nainštalovaním aplikácie do smartfónu."

Piotr Homola, iniciátor kolaborácie Credo V4: „Každý smartfón má kameru, ktorá ako vieme zachytáva svetlo. Rovnako ale dokáže zachytiť aj prenikajúce častice kozmického žiarenia, ktoré vieme odmerať. Samozrejme, že jeden mobil dieru do sveta neurobí, ale milión už áno. Jediné, čo na tento výskum treba, je stiahnuť si aplikáciu a počas jej používania zakryť kameru, pretože nechceme zachytiť bežné svetlo."

Hana Džurná: „Týmto spôsobom je potom výskum lacnejší a množstvo dát, ktoré sa dajú spracovať, je podstatne väčšie. Nejde pritom o úplnú novinku. Výskum na podobnom princípe robili už aj pred približne dvadsiatimi rokmi, keď sa vedci snažili získať viac informácií o mimozemskej civilizácii pomocou počítačov."

Fedor Šimkovic, koordinátor kolaborácie Credo V4: „Ale čo môžeme z toho získať, jednak pokrývame globálne veľkú časť našej planéty a môžeme takýmto spôsobom získať informáciu o tých procesoch z vesmíru, ale aj o našej atmosfére."

Hana Džurná: „Práve atmosféra nás chráni pred účinkami kozmického žiarenia, to má vplyv napríklad na ľudský organizmus, na fungovanie elektronických zariadení alebo ďalšie veci."

Jozef Masarik, dekan Fakulty matematiky, fyziky a informatiky UK: „Sú úvahy, ktoré hovoria o tom, že kozmické žiarenie je zodpovedné za oblačnosť, pretože častice kozmického žiarenia keď letia do atmosféry, vytvárajú ióny, na nich sa zrážajú kvapky dažďa."

Hana Džurná: „Aplikácia na zachytávanie kozmického žiarenia je podľa jej tvorcov bezpečná. Keďže má vysokú spotrebu energie, ideálne je ju zapínať, keď je telefón na nabíjačke. Zozbierané informácie sú odosielané do zberných centier automaticky, preto aplikáciu stačí len spustiť a všetko ostatné už urobí sama."

Publikované z monitoringu Slovakia Online, s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
počítačové a informatické vedy, fyzikálne vedy, vysoké školy, astronómia, technológie, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač