Exotický škodca na Slovensku
Vedci z Prešovskej univerzity odchytili druh muchy, ktorý doteraz v severnejších lokalitách nežil. Škodca, ktorý sa volá Drosophila suzukii, sa nekontrolovateľne šíri po celom svete. K nám sa dostal zrejme z Ázie.
(17. 3. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 20/30; Veronika Bozdošová, Mária Chreneková Pietrová, Patrik Švajda)
Mária Chreneková Pietrová, moderátorka: „Na Slovensku sa šíri nebezpečný hmyz, napáda nedozreté ovocie."
Patrik Švajda, moderátor: „Vedci z Prešovskej univerzity odchytili druh muchy, ktorý doteraz v severnejších lokalitách nežil."
Mária Chreneková Pietrová: „Svojím názvom pripomína automobily japonskej značky."
Veronika Bozdošová, redaktorka: „Drosophila suzukii, tak sa volá škodca, ktorý sa šíri nekontrolovateľne po celom svete. K nám sa dostal zrejme z Ázie. Toto je vzorka pivnej pasce, z ktorej vedci zaznamenali nový druh inváznej muchy. Objavil ju úplnou náhodou na pozemku Prešovskej univerzity pri experimente, ktorý bol súčasťou jednej z diplomových prác. Skúmala efektivitu odchytových pascí."
Jozef Oboňa, vedec, FHPV Prešovská univerzita: „Do PET fliaš sme dali pivo, urobili sme otvor a na skorú sezónu, čiže na jar a na jeseň sme pozerali, čo sa vlastne chytilo do týchto pascí."
Veronika Bozdošová: „No a medzi inými druhmi hmyzu sa do pasce chytil aj tento exotický škodca."
Jozef Oboňa: „K nám sa pravdepodobne dostala z Talianska cez Maďarsko, lebo zatiaľ je u nás prítomná viac-menej na juhu Slovenska, ten Prešov je taká najsevernejšia lokalita."
Veronika Bozdošová: „Samička Drosophily suzukii pomocou kladielka, ktoré pri troche fantázie pripomína motorovú pílu, prenikne pod šupku ovocia a nakladie vajíčka. Počas jej života ich môže byť aj 300."
Peter Manko, vedec, FHPV Prešovská univerzita: „Ovocie začne hniť v bode penetrácie, čiže tam, kde tá samička nakládla vajíčka a potom sa tam pomnožia larvy, ktoré začnú to ovocie konzumovať, čiže sa skoro kazí, je "červivé", ako to my nazývame."
Veronika Bozdošová: „Napáda predovšetkým jablká, jahody, maliny, alebo čučoriedky. Zabrániť výskytu tohto škodcu sa dá štandardným postrekom esenciálnymi olejmi, alebo ožarovaním."
Jozef Oboňa: „Ožarujú jedince, ktoré následne keď sa reprodukujú, majú neplodné vajíčka a tým tiež tá populácia ide dole."
Veronika Bozdošová: „Vedci očakávajú, že tohto škodlivého hmyzu bude aj u nás čoraz viac a ovocinári by sa na to mali pripraviť. Veronika Bozdošová, televízia Markíza."
Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.
(MB)
Kľúčové slová:biologické vedy, virológia, výskum
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?