Inštitút strategických analýz SAV: Slováci v zásade očkovaniu dôverujú

08. 03. 2018

Vo väčšine európskych krajín ostáva zaočkovanosť vysoká. Je potešujúce, že aj na Slovensku si zachovávame tento postoj. Z prieskumu Inštitútu strategických analýz SAV vyplýva, že len 2,4 percenta opýtaných respondentov úplne odmieta povinné očkovanie.

Televízna stanica STV 1 - logo(6. 3. 2018; Televízna stanica STV 1; Ranné správy; 07.30; por. 15/15; Miroslav Frindt)

Miroslav Frindt, moderátor: „Slováci v zásade dôverujú očkovaniu. Toto vyplýva z prieskumu, ktorý robil Inštitút strategických analýz Slovenskej akadémie vied. Na linke je teraz hovorkyňa akadémie Monika Hucáková, dobré ráno."

Monika Hucáková, hovorkyňa Slovenskej akadémie vied: „Dobré ráno."

Miroslav Frindt: „Pani Hucáková, aké sú teda presné čísla tohto prieskumu, dá sa povedať, že koľko oslovených sa jednoznačne za očkovanie stavia a súhlasí s ním?"

Monika Hucáková: „Tak čísla hovoria o tom, že len 2,4 percenta opýtaných respondentov úplne odmieta povinné očkovanie. Je to dobrou správou v období, kedy sa stále viac ozývajú antivakcinačné hnutia, v niektorých krajinách sú dezinformačné kampane silné a môže tak byť ohrozené zdravie obyvateľov. Tento prieskum ukázal, že to nie je prípad našej krajiny. Z prieskumu vyplynul však aj jeden zaujímavý fakt. Keď sa odborníci pýtali, či môže byť za povinným očkovaním tlak farmaceutických firiem, tretina opýtaných súhlasila s týmto tvrdením a následne sa ich presvedčenie o potrebe povinného očkovania oslabovalo. Inštitút v tejto súvislosti poukazuje na fakt, že očkovacie látky sú v skutočnosti ako celok pre farmaceutický priemysel málo atraktívne, pretože tvoria len 2 až 3 percentá z celkových príjmov."

Miroslav Frindt: „Prečo sa Slovenská akadémia vied sústredila na prieskum práve o očkovaní?"

Monika Hucáková: „Inštitút strategických analýz pod vedením Juraja Draxlera organizoval koncom uplynulého roka rozsiahlejší prieskum verejnej mienky, ktorý sa zameral aj na túto aktuálnu tému. Spoločnosť potrebuje poznať čo najviac faktov, overených informácií, ktoré každému pomôžu vytvoriť si vlastný názor, a teda aj pokiaľ ide o povinné očkovanie. Dnes môžeme pozorovať, že v niektorých krajinách sú silnejúce tendencie stavať sa proti povinnému očkovaniu. Ako príklad by som uviedla Taliansko, kde bolo očkovanie veľkou témou aj v kampani pred parlamentnými voľbami. Dve z väčších strán sa zaviazali zvrátiť nedávne zavedenie povinného očkovania proti niektorým detským chorobám. Tieto očkovania ale zaviedla vláda, a to v čase, keď začala zaočkovanosť v niektorých prípadoch klesať a objavili sa epidémie osýpok a úmrtí na ne. Na druhej strane treba povedať, že vo väčšine európskych krajín ostáva zaočkovanosť vysoká, a teda je potešujúce, že aj na Slovensku si zachovávame tento postoj."

Miroslav Frindt: „Dá sa povedať, ako tieto informácie z tohto prieskumu využijete, prípadne, či ho ponúknete niekomu inému?"

Monika Hucáková: „Tieto dáta sa budú ďalej vyhodnocovať a vznikne materiál, ktorý by sme chceli ponúknuť. Napríklad ministerstvu zdravotníctva, ako aj ďalším inštitúciám, ktoré sa zaoberajú problematikou zdravia obyvateľstva."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, zdravotné vedy, Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač