Nekončiaca sa zima

22. 03. 2018

Najväčšie problémy s dlhou zimou majú niektoré sťahovavé vtáky. Mnohé bociany, červienky, žltochvosty či trasochvosty sú už tu a sneh a mráz v týchto dňoch ich zaskočil. Miroslav Saniga z Ústavu ekológie lesa SAV vo Zvolene uviedol, že dokonca aj tie, ktoré sú výlučne hmyzožravé, chodia do kŕmidiel.

Televízna stanica Markíza - logo(21. 3. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 24/27; Mario Kermiet, Zlatica Švajdová Puškárová; Jaroslav Zápala)

Zlatica Švajdová Puškárová, moderátorka: „No zima sa s nami tento rok akosi nechce rozlúčiť."

Jaroslav Zápala, moderátor: „Už sa aj zdalo, že sa poberie, no v týchto dňoch ju máme naplno späť. Radosť z toho nemajú ani zvieratá, obdobie nedostatku potravy sa im predlžuje."

Zlatica Švajdová Puškárová: „Áno, najväčšie problémy majú niektoré sťahovavé vtáky."

Mario Kermiet, redaktor: „Bociany, červienky, žltochvosty či trasochvosty, mnohé sú už tu a sneh mráz týchto dní ich zaskočil."

Miroslav Saniga, Ústav ekológie lesa, SAV Zvolen: „Dokonca aj tie, ktoré sú výlučne hmyzožravé, chodia do kŕmidla. Červienka, ktorá málokedy žerie slnečnicu, tak chodieva aj na slnečnicu."

Mario Kermiet: „Kŕmidlá by sme teda ešte odkladať nemali. No pri nedávnom oteplení z brlohov už vyliezli aj jazvec či medveď. Ochladilo sa, možno budú hľadať potravu aj bližšie pri ľuďoch."

Miroslav Saniga: „Tá potrava nie je prístupná a tak nemožno vylúčiť návštevu napríklad medveďov aj v tých podhorských, horských oblastiach."

Mario Kermiet: „Lepšie by na tom mali byť jelene či srny. Na zimu sa teraz vedia lepšie pripraviť. Po kalamitách máme totiž viac trávnatých plôch a poľovníci ich aj prikrmujú."

Stanislav Bystriansky, Poľovnícka spoločnosť Demänovská dolina: „Pokiaľ ju prikrmujem a dám jej rovnakú dávku aj v tieto dni, keď je nejako tvrdšie podmienky, tak jej to nevadí."

Mario Kermiet: „Keďže sú jelene a srny premnožené, kŕmia sa aj na poliach a tak nekončiaca sa zima navýši už teraz miliónové škody na oziminách. V najbližších dňoch sa toho pre zvieratá ešte veľa zmeniť nemá. V noci by zatiaľ mali zostať teploty aj naďalej pod bodom mrazu."

Martina Sadloňová, meteorologička SHMÚ: „Na severe nášho územia počas noci teplota môže v niektorých lokalitách klesnúť až na mínus 15 alebo až mínus 18 stupňov. Počas dňa maximálna denná teplota bude od 2 do 7 stupňov a v tých nasledujúcich dňoch postupne pozvoľné otepľovanie."

Mario Kermiet: „Paradoxne väčšie starosti ale narobí zvieratám prechod do teplej jari. Je to pre ne kritický čas, keď býva veľa úhynov. Zver je po zime vyslabnutá a skoliť ju môžu aj tráviace problémy."

Stanislav Bystriansky: „Je tu prechod zo zimnej suchej skromnej koncentrovanej stravy, to znamená z ihličia, z vetiev na mladú trávu, ktorá má veľa vody a tak ďalej."

Mario Kermiet: „Ak by ste náhodou narazili na zvieratá v problémoch, nijako nezasahujte, iba to ohláste. Mario Kermiet, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied, veda

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač