Patent, ktorý chráni životy

12. 03. 2018

Vynález Nilsa Bohlina zachránil tisíce životov. Dnes je súčasťou každého auta a jeho používanie je povinné.

logo Televíznej stanice Markíza (11. 03. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 21/27; Marián Ujházy; Peter Ziman / Jaroslav Zápala; Lenka Vavrinčíková)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Dnes je súčasťou každého auta a jeho používanie je povinné. Vynález Nilsa Bohlina zachránil tisíce životov."

Lenka Vavrinčíková, redaktorka: „Hovoríme o trojbodových bezpečnostných pásoch. Patentovať si nechal pred šesťdesiatimi rokmi."

Peter Ziman, redaktor: „Pás, ktorý nás chráni po náraze, ale nebol vždy súčasťou áut."

Miroslav Kollár, odborník na históriu vozidiel: „Sedím v Spartaku, alebo Škoda 440 Spartak, vo vozidle, ktoré bolo vyrobené v roku 1955, v ktorom sa ešte nenachádzajú bezpečnostné pásy."

Peter Ziman: „Neskôr sa začali používať dvojbodové pásy, tie ale až tak bezpečné neboli. Takto to vyzeralo po náraze."

Miroslav Kollár: „Pri náraze tá osoba smerovala dopredu, tak narážala na volant a na iné časti vozidla a vlastne nastali tie devastačné poranenia."

Peter Ziman: „Bezpečnostné pásy v katapultovacích sedadlách stíhačiek, pracoval na nich Nils Bohlin."

Miroslav Hájek, riaditeľ Múzea letectva Košice: „Sú to vlastne 4 body, v ktorých je teda fixovaný ten pilot do tej sedačky."

Peter Ziman: „A niečo podobné potrebovali aj automobilky."

Miroslav Hájek: „Ten konštruktér, ktorý vlastne pracoval na tejto firme, na týchto lietadlách, tak potom tú myšlienku vlastne si preniesol k firme Volvo."

Peter Ziman: „Vymyslieť musel spôsob, aby vodič jednou rukou za po pás, ktorý zároveň ochráni celé telo a podarilo sa. Vychádzal zo svojej skúseností v letectve a vymyslel trojbodový pás."

Miroslav Kollár: „Princípom celého toho snaženia bolo, aby sa tá osoba, ktorá sedí vo vozidle, v prípade havárie pevne spojila so sedadlom."

Peter Ziman: „V roku 1958 si dal trojbodové pásy patentovať. Dokonca dostal aj ocenenie za jeden z najdôležitejších vynálezov pre ľudstvo a právom. Pozrite sa, čo sa deje v aute, ak sa človek nepripúta. Marián Ujházy a Peter Ziman, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
duševné vlastníctvo, inovácie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač