Ako sa vyrába vakcína

10. 04. 2018

Svetová zdravotnícka organizácia rozhoduje o tom, ako budú vyzerať vakcíny na najbližšiu chrípkovú sezónu. Do Národného referenčného centra pre chrípku posielajú vybraní lekári vzorky z výterov hrdla a nosa od chorých pacientov. Z nich potom v laboratóriách zisťujú, akým kmeňom chrípky sa nakazili.

Televízna stanica Markíza - logo(8. 4. 2018; Televízna stanica Markíza; Televízne noviny; 19:00; por. 11/25; Zuzana Javorová, Patrik Švajda; Lenka Vavrinčíková)

Patrik Švajda, moderátor: „Budeme dostatočne chránení pred chrípkou? Svetová zdravotnícka organizácia rozhoduje o tom, ako budú vyzerať vakcíny na najbližšiu chrípkovú sezónu."

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Naposledy sa netrafili zisťovali sme, podľa čoho sa odborníci rozhodujú. Slovo má v tom aj Slovensko."

Zuzana Javorová, redaktorka: „Nachádzame sa v Národnom referenčnom centre pre chrípku. Práve sem vybraní lekári posielajú vzorky z výterov hrdla a nosa od chorých pacientov. Z nich potom v laboratóriách zisťujú, akým kmeňom chrípky sa nakazili."

Zuzana Drobová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva: „Naši kolegovia z Národného referenčného centra pre chrípku izolujú tieto vírusy na bunkových kultúrach. Chrípkové izoláty sú identifikované aj na úroveň kmeňov."

Zuzana Javorová: „Práve sa pozeráte ako sa to robí. Od októbra do polovice februára takto prešli asi 300 vzoriek. Vzorky biologického materiálu od reálnych slovenských pacientov spracúvajú v Národnom referenčnom centre pre chrípku, konkrétne v tomto zariadení. Potom ich posielajú do Svetovej zdravotníckej organizácie. Centrum pre chrípku na takmer každá krajina. Vďaka tomu potom WHO vie, aké vírusy vo svete kolujú a rozhodne o zložení očkovacích vakcín pre ďalšiu sezónu."

Zuzana Drobová: „Podľa toho, ktorý je chrípkový vírus, respektíve subvírus cirkuluje v populácii najviac, tak na základe toho potom Svetová zdravotnícka organizácia určí, ktoré typy vírusov a subvírus chrípky budú obsiahnuté v tej ďalšej chrípkovej vakcíne."

Zuzana Javorová: „Nie vždy to ale vyjde. Napríklad poslednú chrípkovú sezónu dominuje vírus chrípky typu B, takzvaný Phuket. Zaradili ho však len do štvorzložkovej vakcíny, ktorú na Slovensku nemáme. Naši pacienti majú k dispozícii len takzvanú trojvalentnú vakcínu a tá Phuket neobsahuje."

(začiatok archívneho záznamu)

TN 13.2.2018

Tatiana Betáková, Biomedicínske centrum SAV: „V minulosti teda, ešte keď sa začínalo len s prípravou vakcín, tak sa vždy netrafilo presne ten podobný kmeň, ktorý bude v ďalšej sezóne cirkulovať. Cez to všetko štatistiky ukázali, že očkovanie má svoj význam a že priebeh bol ľahší a teda menej ľudí bolo chorých."

(koniec archívneho záznamu)

Zuzana Javorová: „Problém je tiež v tom, že vírus chrípky veľmi rýchlo mutuje. Niekedy sa vďaka tomu stihli zmeniť tak skoro, že aktuálna vakcína je už vlastne takpovediac zastaraná."

(začiatok archívneho záznamu)

TN 13.2.2018

Tatiana Betáková: „Je to RNA vírus a RNA je veľmi nestabilná, podlieha veľmi rýchlo mutáciám, čiže v podstate ja sa nakazím vírusom a už tým, že sa to množí ten vírus v mojich dýchacích cestách, už ja vydychujem zmutovaný, čiastočne zmutovaný vírus."

(koniec archívneho záznamu)

Zuzana Javorová: „Faktom je tiež to, že na Slovensku sa proti chrípke dajú zaočkovať v priemere asi 4 % ľudí, zvyšných 96 teda imunitu z vakcíny tak či tak nemá. Treba tiež povedať, že WHO iba odporúča zloženie, výroba a dodávky sú na rozhodnutí farma-firiem. Zuzana Javorová, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
klinické lekárske vedy, virológia, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Lekárske vedy

Tlač