Bratislava: Kam kráča slovenská veda?

16. 04. 2018

O vede treba hovoriť čoraz častejšie, najmä o tej slovenskej, ktorá vraj stráca dych v konkurencii so zahraničím. Keď nebude mať veda na Slovensku finančnú podporu, ťažko budeme konkurencieschopní západným krajinám. Verejné vystúpenia na Pochode za vedu boli aj o tom, či majú mladí ľudia záujem o vedu.

Televízna stanica JOJ - logo(14. 4. 2018; Televízna stanica JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; por. 8/20; Marika Dulajová, Lucia Barmošová)

Lucia Barmošová, moderátorka: „Beda, ak nebude veda, naďalej sa tak budú internetom šíriť rôzne pseudovedecké názory a dezinformácie a možno čoraz viac ľudí uverí, že Zem nie je guľatá. Aj na to dnes upozornili účastníci 2. ročníka Pochodu za vedu, ktorý sa konal v Bratislave."

Marika Dulajová, redaktorka: „Aj takýmto sloganom sa do celosvetového projektu Pochod za vedu dnes zapojili vedci, študenti, či iba nadšenci vedy v Bratislave. Na sociálnych sieťach potvrdilo účasť približne 700 ľudí. Reálne ich tu bolo oveľa menej, no to len potvrdilo fakt, že o vede treba hovoriť čoraz častejšie, najmä o tej slovenskej, ktorá vraj stráca dych v konkurencii so zahraničím a trápi ju príliš veľa problémov."

Soňa Čačanyiová, Centrum experimentálnej medicíny: „Ťažko budeme vedieť byť konkurencieschopní západným krajinám, kde veda funguje na inej úrovni, keď nebudeme mať podporu finančnú."

Jakub Kapuš, podpredseda SOSA: „To je pravda a to ukazujú všetky grafy keď sa pozeráme na ostatné krajiny a stačí aj na tie okolo nás v rámci Visegrádskej štvorky."

Marika Dulajová: „A tu sa výpočet nekončí."

Dominika Komárová, doktorandka Neuroimunologického ústavu SAV: „Vzťahy vo vede, medzi verejným a súkromným sektorom, ale aj medzi verejnými inštitúciami."

Jakub Kapuš: „Aj to málo vedcov, ktorí sa chcú hrať na Slovensku a chcú tu niečo robiť, tak namiesto toho, aby sme im vytvárali podmienky, tak im hádžeme polená pod nohy."

Marika Dulajová: „V poslednom čase však musia navyše bojovať aj so pseudovedeckými názormi, ktoré sa šíria prostredníctvom internetu a získavajú hrozivú popularitu."

Dominika Komárová: „Veľakrát sa stretávame s tým, možno s diskutovanými témami ako je očkovanie, alebo sú to rôzne témy, či už je to zdravie, alebo je to možno vesmír, živá príroda."

Marika Dulajová: „Dnešný pochod a verejné vystúpenia však boli aj o tom, či je o vedu ako takú záujem medzi ľuďmi na Slovensku."

Peter Wachter, organizátor pochodu, OZ Slovenské planetáriá: „To je dobrá otázka. Myslím si, že áno, ale najmä deti, zvedavé deti, tieto keď sa podchytia tak vedia sa pre vedu poriadne na nadchnúť."

Soňa Čačanyiová: „Je aj v našich silách urobiť všetko pre to, aby tí ľudia prišli a podporili nás a aby sa dozvedeli, že naozaj sme dôležití."

Marika Dulajová: „Rovnaké posolstvo z pochodu za vedu vysiela do vesmíru aj prvá slovenská družica skCUBE. Marika Dulajová, televízia JOJ." 

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
popularizácia vedy a techniky, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač