Druhý sociálny balík začne platiť od roku 2019

02. 04. 2018

Výrazný nárast minimálnej mzdy a zvýšenie platov zamestnancov verejnej správy, to sú najzásadnejšie opatrenia pripravovaného druhého sociálneho balíka tejto vlády.

Televízna stanica STV 1 - logo(28. 3. 2018; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 10/28; Rita Fleischmanová, Janette Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka: „Výrazný nárast minimálnej mzdy a zvýšenie platov zamestnancov verejnej správy, to sú najzásadnejšie opatrenia pripravovaného druhého sociálneho balíka tejto vlády. Konkrétnejší obsah dostane balík na budúci týždeň po stretnutí koaličných lídrov s ministrom financií. Opozícia argumentuje tým, že ak bude vláda naďalej rozdávať, nebude môcť znižovať dane."

Rita Fleischmanová, redaktorka: „Do sociálneho balíčka by sa mali dostať opatrenia pre mladé rodiny, ale aj pre dôchodcov, chce ich tam presadiť Smer SD, prilepšiť by si mali aj opatrovatelia zdravotne postihnutých ľudí. Najviac peňazí však pôjde na zvyšovanie platov zamestnancov vo verejnej správe."

Robert Fico, predseda strany, bývalý premiér SR (Smer SD): „Tlačíme dokonca na súkromnú sféru, aby zdvíhala platy. Štát musí byť v tomto solidárny a musí ponúknuť štátnym zamestnancom a verejnej správe vyššie platy."

Rita Fleischmanová: „Zvýšenie zárobkov vo verejnej správe je nevyhnutné, tvrdí ekonóm. Podľa neho štátna správa v platoch výrazne zaostáva za súkromným sektorom."

Vladimír Baláž, ekonóm, Prognostický ústav SAV: „Ľudia na tých ministerstvách napríklad často rozhodujú o stovkách miliónov eur, a pokiaľ ich nezaplatíte, tak buď odídu do súkromného sektora a na ich miesto nastúpi niekto neschopný, alebo ich potom zaplatí niekto na tých ministerstvách prostredníctvom korupcie, čo je ešte horšie riešenie."

Rita Fleischmanová: „Slovenská národná strana zatiaľ o svojich návrhoch mlčí, nedávno však predstavila takzvané rekreačné poukážky, prostredníctvom nich majú firmy prispieť zamestnancom na rekreáciu a zároveň pomôcť domácemu cestovnému ruchu, strana ich zrejme bude chcieť mať v novom balíčku. Most Híd bude presadzovať opatrenie na mobilizáciu časti zo stošesťdesiattisíc ľudí, ktorí sú stále evidovaní na úradoch práce."

(začiatok archívneho záznamu, 18.02.2018)

Béla Bugár, predseda strany, podpredseda NR SR (Most Híd): „Ten, ktorý poprípade odmieta prácu, no nemôže mať také výhody ako povedzme ten, ktorý je aj ochotný poprípade pracovať."

(koniec archívneho záznamu, 18. 2. 2018)

Rita Fleischmanová: „Koaliční lídri teraz musia čakať na informáciu, aké sú možnosti štátnej pokladnice."

Ján Richter, minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR (Smer SD): „Budeme hovoriť po prvé o dopadoch a po druhé na čo z hľadiska štátneho rozpočtu máme. Ja si myslím, že toto je v prvom rade na kolegovi Kažimírovi, aby zvážil odkiaľ pokiaľ a kde."

Eugen Jurzyca, poslanec NR SR (SaS): „Keď bude vláda pokračovať ďalej v balíčkoch, tak sa nieže môžeme rozlúčiť s poklesom daní, ale po voľbách budeme musieť očakávať rast daní a možno aj skôr, pretože evidentne už tie bývalé balíčky viedli k tomu, že vláda nedokázala znižovať deficit tak, ako sľúbila."

Rita Fleischmanová: „Robert Fico z pozície predsedu koaličnej strany tvrdenie opozície odmieta."

Robert Fico: „Deficit na rok 2019 pôjde dole, čiže sme jednoducho na ceste ďalšieho poklesu deficitu a toto bude naše rozhodnutie za účasti ministra financií a podpredsedu vlády Petra Kažimíra, že aký ten pokles bude."

Vladimír Baláž: „Zatiaľ nevieme povedať, čo všetko ten balíček bude obsahovať, čiže tie finančné kontúry ešte nie sú jasné."

Rita Fleischmanová: „Odborníci začnú pripravovať opatrenia z druhého sociálneho balíka hneď po dohode predsedov strán s ministrom financií, nové opatrenia by mali začať platiť od budúceho roka."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
sociálne vedy , Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač