Eurofondová výzva na vývoj a výskum

17. 04. 2018

Ministerstvo školstva chce nanovo vyhlásiť zablokovanú eurofondovú výzvu na dlhodobý strategický výskum. Po kritike akademickej obce a zisteniach Najvyššieho kontrolného úradu ministerstvo školstva prekopalo systém prideľovania eurofondov. Takmer 300-miliónovú výzvu rezort školstva rozdelí na viacero špecifických oblastí.

Rozhlasová stanica Slovensko - logo(15. 4. 2018; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 14/16; Marek Segíň, Jaroslav Barborák)

Jaroslav Barborák, moderátor: „Zablokovaná eurofondová výzva na dlhodobý strategický výskum by sa mala v najbližších mesiacoch rozbehnúť. Ministerstvo školstva ju chce vyhlásiť nanovo. Po eurofondovom škandále z minulého roka tak vysoké školy, firmy a inštitúcie budú môcť opäť požiadať o dotácie na vývoj a výskum. Rektori výskumných univerzít ale upozorňujú, že ak eurofondy nestihnú vyčerpať do konca roka, môžu prepadnúť."

Marek Segíň, redaktor: „Po kritike akademickej obce a zisteniach Najvyššieho kontrolného úradu ministerstvo školstva prekopalo systém prideľovania eurofondov. Odborní hodnotitelia sa budú vyberať prísnejšie. Takmer tristomiliónovú výzvu rezort školstva rozdelí na viacero špecifických oblastí. Ministerka Martina Lubyová."

Martina Lubyová, ministerka školstva (nom. SNS): „Čiže konkrétne sú tam výzvy na priemysel pre dvadsiate prvé storočie, na digitálne Slovensko, na dopravné prostriedky, zdravé potraviny a životné prostredie a zdravie obyvateľstva. Tie budú teraz budúci týždeň, teda dúfame, schválené na Rade výskumnej agentúry, a tým pádom už opustia brány nášho rezortu, a predtým, než budú vyhlásené, musia byť ešte schválené ďalšími tromi inštitúciami."

Marek Segíň: „Malo by sa tak stať najskôr až v máji. Ešte počas minulého leta rektori vysokých škôl kritizovali neobjektívne hodnotenie žiadateľov. Kým uznávané vedecké projekty neuspeli, zelenú dostali viaceré pochybné spoločnosti. Ku kritike sa vtedy pripojil aj predseda Slovenskej akadémie vied Pavol Šajgalík. Hodnotenie projektov by podľa neho malo byť už teraz transparentnejšie."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „Bude hodnotiť odborník z danej oblasti, ale musí mať za sebou aj istú vedeckú kariéru. Druhá vec, aj žiadatelia budú musieť predložiť trojročnú skúsenosť s výskumom v danej oblasti."

Marek Segíň: „Úspešní žiadatelia budú musieť väčšinu peňazí vyčerpať ešte v tomto roku. Podľa rektora Univerzity Komenského Karola Mičietu je preto dôležité, aby ministerstvo vyhlásilo výzvy čo najskôr. Inak by niektoré projekty nemuseli stihnúť termín."

Karol Mičieta, rektor Univerzity Komenského:  „Tento rok by sme mali vyčerpať prostriedky, ktoré ťažko vyčerpáme, keď nie je výzva a my máme vo vede veľmi komplikovaný proces súťaže. A určite tento rok bude kritický pre celý riadiaci orgán, aby zvládol tento pomerne veľmi náročný proces."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
projekty, vysoké školy, Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač