Nový strategický priemyselný park

19. 04. 2018

Východ Slovenska je v hre o obrovskú investíciu. Niekoľko tisíc nových pracovných miest mohlo vzniknúť v lokalite pri obci Haniska neďaleko Košíc, kde by mal vyrásť nový priemyselný park s prívlastkom strategický.

Televízna stanica STV 1 - logo(18. 4. 2018; Televízna stanica STV 1; Správy RTVS; 19:00; por. 5/26; Anton Gbur, Marek Zgalinovič, Viliam Stankay)

Viliam Stankay, moderátor: „Východ Slovenska je v hre o obrovskú investíciu, na projekt je uvalené prísne informačné embargo. Podľa informácií RTVS by niekoľko tisíc nových pracovných miest mohlo vzniknúť v lokalite pri obci Haniska neďaleko Košíc, práve v tejto oblasti by mal totiž vyrásť nový priemyselný park s prívlastkom strategický. Dnes je taký na Slovensku iba jeden, vznikol pri Nitre tesne pred tým, ako sa tam rozhodol svoju investíciu umiestniť Jaguar Land Rover."

Marek Zgalinovič, redaktor: „Slovensko má aktuálne v hľadáčiku asi stovka investorov, ktorí by mohli preinvestovať asi päť miliárd eur, až dve tretiny z nich zvažujú podľa rezortu hospodárstva aj východné Slovensko. Aktuálna aktivita rezortu naznačuje, že niektorý z projektov je tesne pred finále, v Haniske totiž plánuje výstavbu strategického parku, navyše v režime významná investícia, čo by malo projektu zabezpečiť zrýchlené schvaľovanie."

Maroš Stano, hovorca Ministerstva hospodárstva SR: „Vybudovanie tohto strategického parku je mimoriadne dôležité pre možný príchod potenciálneho veľkého investora práve na východné Slovensko."

Marek Zgalinovič: „Pripravujete ten park pre nejakého konkrétneho investora?"

Maroš Stano: „Zatiaľ hovorme iba v kategórii možný potenciálny investor."

Marek Zgalinovič: „Isté je iba to, že pôjde o park nazvaný Haniska, na východe Slovenska sú však dve obce z názvom Haniska – prvá pri Košiciach a druhá pri Prešove. Prešovská má postavený priemyselný park, v ktorom práve rozširuje strojársku výrobu najväčší tunajší investor. Spoločnosť SPINEA tu zamestná asi deväťsto ľudí, priemyselný park je už takmer plný."

Ladislav Šimkovič, starosta obce Haniska pri Prešove (nezávislý): „Do toho priemyselného parku určite už by sa nezmestila taká veľká firma, ako je rozsah firmy SPINEA, určite nie."

Marek Zgalinovič: „Do úvahy tak prichádza Haniska pri Košiciach. Starosta susednej obce pre RTVS potvrdil, že v lokalite sú pozemky na výstavbu veľkej priemyselnej zóny. Informáciu, že by tu vláda zvažovala výstavbu strategického parku, však nemá."

Štefan Petrík, starosta obce Valaliky (KDH): „Je vyčlenené územie asi tristo hektárov na priemyselný park. Zmestí sa tu fabrika, ktorá môže zamestnať tritisíc ľudí, čiže je to niečo také ako napríklad pri Trnave Peugeot Citroën."

Marek Zgalinovič: „Práve francúzska automobilka už v minulosti zvažovala túto lokalitu, napokon sa rozhodla pre Trnavu. Ekonóm Vladimír Baláž považuje lokalitu vzdialenú ani nie desať kilometrov od Košíc za dobrú strategickú voľbu."

Vladimír Baláž, ekonóm, Prognostický ústav SAV: „V Košiciach je dobrá Technická univerzita a ešte stále je tam dosť pracovných síl, ktoré na západnom Slovensku už jednoducho nie sú. Okrem toho to dostavanie diaľnice do Budapešti prepojí Košice na veľké metropolitné regióny."

Marek Zgalinovič: "Vláda by mala o projekte rokovať v piatok. Ak strategický park dostane štatút významnej investície, jeho výstavba by sa mohla začať v najbližších týždňoch."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
strojárstvo , Slovenská akadémia vied, technológie

Odbory vedy a techniky:
Technické vedy

Tlač