Proti lykožrútom bojujú aj študenti
Podľa lesníkov je situácia s lykožrútom vážna. Príčin môže byť viacero. Nový komunikačný projekt o lykožrútoch, ktorý má spojiť lesnícku aj nelesnícku verejnosť, sa volá S lapačmi do lesa. Ide o inštruktážne video, ktoré vytvorili študenti pre žiakov základných a stredných škôl.
(19. 4. 2018; RTVS Dvojka; Správy RTVS z regiónov; 17:32; Andrej Bálint, Daniela Matejovičová)
Daniela Matejovičová, moderátorka: „S lapačmi do lesa, tak sa volá nový komunikačný projekt o lykožrútoch, ktorý má spojiť lesnícku aj nelesnícku verejnosť. Študenti vytvorili inštruktážne video pre žiakov na základných a stredných školách.“
Andrej Bálint, redaktor: „Lesníci ukázali žiakom priamo v teréne, ako môže fungovať ochrana lesa pred lykožrútom.“
Anna Sliacka, referentka lesnej pedagogiky: „Ich úlohou je zostrojiť lapače a v teréne pripraviť lapák, to sú vlastne prostriedky, ktoré lesníkom pomáhajú chrániť les voči lykožrútovi smrekovému.“
Andrej Bálint: „Študenti tak chránia les pomocou nástrojov, ktoré sami vyrobili.“
Klaudia Juríková, študentka, SOŠ lesnícka v Banskej Štiavnici: „Skladáme feromónový lapač. Máme dosky, dáme si jednu kratšiu dosku navrch, pribijeme ju, potom pomocou merítka dáme ďalšiu nižšie, tam tiež ju zabijeme a pripevníme ten feromónový lapač. Pomocou feromónu nám ho vábi, a tým oni padajú dovnútra.“
Andrej Bálint: „Lapák je čerstvo spílený zdraví odvetvený strom, ktorý slúži na odchyt a zavŕtavanie hmyzu. Pokrýva sa vetvami, aby ho nevysušilo slnko. Funguje ako návnada a je omnoho účinnejší ako lapač.“
Ivan Špilda, ochrana lesa: „Určite je to lepšie, ak obetujeme desať stromov, zachránime ďalších sto, dvesto.“
Andrej Bálint: „Situácia s lykožrútom je podľa lesníkov vážna.“
Anna Sliacka: „To, že sa nachádza v takej miere v tých lesoch a tie lesy tu rástli osemdesiat rokov a dostali sa do štádia, v akom ich môžete teda vidieť. Už zasahuje do toho, že naša generácia ani generácia, ktorá príde po nás, možno originál tie smrekové lesy vidieť nebude.“
Andrej Bálint: „Príčin, ktoré stoja za premnožením lykožrúta môže byť podľa ochranárov viacero.“
Marián Jasík, OZ Prales (telefonát): „Za hlavnú považujem najmä zvýšené zastúpenie smreka, až päťnásobne oproti jeho prirodzenému zastúpeniu v slovenských lesoch. Samozrejme, ďalšou príčinou sú aj prebiehajúce klimatické zmeny.“
Andrej Bálint: „Odchyt lykožrúta sa sleduje každé dva týždne, rekordný počet, ktorý sa podarilo za tento čas chytiť, bolo šesťdesiatdvatisíc kusov.“
Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.
(MB)
Kľúčové slová:projekty, poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo, vzdelávanie
Odbory vedy a techniky:
Pôdohospodárske vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?