Spolupráca slovenských a juhokórejských spoločností

13. 04. 2018

Spoločnosti, ktoré boli súčasťou delegácie prezidenta Andreja Kisku v Južnej Kórei, si dali za cieľ nadviazať novú spoluprácu alebo zintenzívniť doterajšiu. Vedenie SAV na čele s Pavlom Šajgalíkom podpísalo Memorandum o porozumení s Kórejskou národno-výskumnou nadáciou o podpore výskumu na národnej úrovni.

(12. 4. 2018; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 12.00; por. 8/16; Viliam Hauzer, 0to Görner)

Oto Görner, moderátor: „Nadviazať novú a zintenzívniť doterajšiu spoluprácu si dali za cieľ spoločnosti, ktoré boli súčasťou delegácie prezidenta Andreja Kisku v Južnej Kórei. Ich zástupcovia tvrdia, že dostať sa k popredným ázijským investorom bez pomoci hlavy štátu, by bolo komplikované. Zaujať ale museli aj svojimi produktami."

Viliam Hauzer, redaktor: „Kórejčania si Slovensko spájajú najmä s automobilovým priemyslom. Zahraničné spoločnosti z iných odvetví majú preto ťažšiu pozíciu, a musia najskôr zaujať kompetentných. Marián Boček zo spoločnosti IPM, podnikateľ, ktorý s prezidentom Andrejom Kiskom navštívil Južnú Kóreu hovorí o špecifikách tohto trhu."

Marián Boček, podnikateľ, IPM: „V porovnaní s inými krajinami, kde tí investori pochádzajú z privátneho sektora, je to tu trošku iné. Pre túto krajinu dominujú ... a konglomeráty, dokopy je okolo nejakých desať. Samotný Samsung kontroluje 25 percent ekonomiky Kórey, takže určite účasť nášho pána prezidenta pomohla dostať sa k manažmentu, a baviť sa o konkrétnych ponukách reálnejšie a konkrétnejšie."

Viliam Hauzer: „Veľa ale záleží aj od šikovnosti prezentovanej ponuky či projektu. Môže ísť napríklad aj o investície do nehnuteľností. Ľubor Procházka zo spoločnosti CBRE sa v Južnej Kórei snažil presvedčiť investorov, aby svoje peniaze priniesli na Slovensko, a nie do niektorého zo susedných štátov."

Ľubor Procházka, CBRE: „Potenciál tam je. My sa snažíme ich presvedčiť, že máme čo ponúknuť, a verím, že budeme úspešní. Ale myslím si, že to nie je otázka jedného mesiaca, ale skôr taká dlhodobejšia stratégia, ktorú by sme mali mať."

Viliam Hauzer: „K dlhodobej stratégii patrí aj otázka vzdelávania a inovácií. Prezident Andrej Kiska o týchto témach hovoril aj s vedením automobilového koncernu Hyundai Kia v ich inovačnom centre, kde sa vyvíjajú nové autá a motorizácie."

Andrej Kiska, prezident: „Diskutovali sme veľa o tom, čo spraviť, aby u nás nebola len výroba, ale aby bol u nás aj výskum. A mali sme veľmi, podľa mňa, plodnú diskusiu."

Viliam Hauzer: „K podpore výskumu na národnej úrovni kompetentní prvý krok už urobili. Vedenie Slovenskej akadémie vied podpísalo Memorandum o porozumení s Kórejskou národno-výskumnou nadáciou. Hovorí šéf SAV Pavol Šajgalík."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „Zmyslom toho memoranda je to, že aj keď máme rámec spolupráce v rámci Slovenskej republiky, V4 a Kórea, toto bude na báze bilaterálnej, kde výskumníci zo Slovenskej republiky budú môcť požiadať o projekt, tak isto na kórejskej strane. A pokiaľ z obidvoch strán vznikne súhlas, tak tento projekt by mal byť finančne podporený."

Viliam Hauzer: „Na september je naplánované prvé spoločné pracovné stretnutie slovenského a kórejského výskumného tímu. Z Južnej Kórei, Viliam Hauzer, RTVS."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod , Slovenská akadémia vied, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač