73. výročie konca 2. svetovej vojny

09. 05. 2018

Druhá svetová vojna v Európe sa skončila pred 73 rokmi. Vojna trvala 6 rokov a vyžiadala si vyše 70 miliónov obetí. Západný svet oslavuje Deň víťazstva nad fašizmom 8. mája a Rusko si ho pripomína 9. mája, keďže v čase podpisu kapitulácie bolo v Moskve už po polnoci.

Rozhlasová stanica Slovensko - logo(8. 5. 2018; Rozhlasová stanica Slovensko; Rádiožurnál Slovenského rozhlasu; 18:00; por. 1/13; Lucia Osvaldová, Karolína Lacová)

Karolína Lacová, moderátorka: „Pred sedemdesiatimi troma rokmi sa v Európe skončila 2. svetová vojna. Trvala 6 rokov a vyžiadala si vyše 70 miliónov obetí na frontoch, v koncentračných táboroch, aj medzi civilným obyvateľstvom. Západný svet oslavuje deň víťazstva nad fašizmom dnes, Rusko si ho pripomína zajtra, keďže v čase podpisu kapitulácie bolo v Moskve už po polnoci 9. mája."

Z vysielania rozhlasu: „...oznámi dnes oficiálne, že Nemecko bezpodmienečne kapitulovalo."

Lucia Osvaldová, redaktorka: „Zaznelo v éteri začiatkom mája 1945 po tom ako sovietska armáda obsadila Berlín. Na európskom kontinente tak skončila séria vojnových konfliktov, ktorých výsledkom boli nielen zničené mestá a vypálené dediny, ale predovšetkým miliónové straty na ľudských životoch a to nielen na frontoch, ale aj u civilného obyvateľstva, či v koncentračných táboroch, o existencii ktorých spojenci dlho pochybovali. Vtedajší člen československej exilovej vlády Jan Masaryk po ich oslobodení povedal."

Jan Masaryk, vtedajší člen československej exilovej vlády: „To je hrôza akú svet ešte nezažil. Tu bolo umučených státisíce ľudí, tu umierajú tisíce ľudí, ktorí boli už zachránení pred očami spojencov, lebo mučení bitím, pálením, štvrtením, týfusom a bacilmi umelo vpichovanými príliš pokročil."

Lucia Osvaldová: „S oslobodzovaním slovenského územia sa začalo ešte v roku 1944. Vysvetľuje historik Slovenskej akadémie vied Jakub Drábik."

Jakub Drábik, historik Slovenskej akadémie vied: „Vďaka hornatému terénu sa tu dokázala nemecká armáda pomerne úspešne brániť a dve obrovské bitky boli pri Dukle a Dargove na východe Slovenska koncom roka 44. Územie Československo vlastne oslobodzovala nielen Červená armáda, ale aj rumunská."

Lucia Osvaldová: „Vojská Červenej armády postupovali ďalej na západ. V Prahe sa bojovalo ešte aj 9. mája, keďže izolované nemecké vojská nemali informácie o kapitulácii a stále kládli odpor. Oslobodenie Prahy sledoval aj reportér Československého rozhlasu Alfred Technik, ktorý v prenosovom voze nasledoval tanky sovietskej armády."

Alfred Technik, reportér Československého rozhlasu: „Stojíme pri Karlovom moste, napravo sú velebné skvostné Hradčany a dnes verte mi oveľa krajšie, pretože tu vlaje slobodne naša československá vlajka."

Lucia Osvaldová: „Druhá svetová vojna pokračovala ešte niekoľko mesiacov v Pacifiku. Definitívny koniec nastal až po americkom útoku na Hirošimu a Nagasaki v auguste 1945, keď na mestá zhodili atómové bomby. Japonsko následne kapitulovalo."

Publikované z monitoringu Slovakia Online, s. r. o.

(MB)

Kľúčové slová:
politické vedy , historické vedy a archeológia

Odbory vedy a techniky:
Humanitné vedy

Tlač