Chcú zachrániť svetový unikát

08. 05. 2018

Austrália sa púšťa do väčšieho boja za záchranu a ochranu veľkej koralovej bariéry, ktorú mnohí považujú za najväčší prírodný klenot na svete. Tamojšia vláda na to vyčlenila ďalšie stovky miliónov dolárov. Ochranári  veria, že ak všetci spoja svoje sily, koralové útesy by mohli zostať aj pre budúce generácie.

Televízna stanica TA 3 - logo(4. 5. 2018; TV TA3; Dobré správy; 19:50; Juraj Mikula, Pavol Kirinovič)

Pavol Kirinovič, moderátor: „A presúvame sa na opačný koniec sveta, a ideme do ďalekej Austrálie. Krajina sa totiž púšťa ešte do väčšieho boja za záchranu a ochranu veľkej koralovej bariéry, ktorú mnohí považujú za najväčší prírodný klenot na svete. Tamojšia vláda vyčlenila ďalšie stovky miliónov dolárov, ktoré majú koralom pomôcť, ale či to pôjde, zatiaľ nevie nikto. Ochranári ale veria, že ak všetci spoja svoje sily, koralové útesy by mohli zostať aj pre budúce generácie.”

Juraj Mikula, redaktor: „Veľká koralová bariéra je najväčšia sústava koralových útesov na našej planéte. Tvorí ju približne 3-tisíc útesov, ostrovov a lagún. Nachádza sa v Koralovom mori pri severovýchodnom pobreží Austrálie a možno ju vidieť z vesmíru. Neustále sa zvyšujúca teplota vody ale spôsobuje blednutie koralov, ktoré bolo minulý rok najintenzívnejšie v histórii.”

Josh Frydenberg, austrálsky minister životného prostredia: „Uvedomujeme si, že čelíme mnohým výzvam. V minulom a predminulom roku vybledlo až 90 percent rozlohy Veľkej koralovej bariéry. Ohrozuje ju najmä globálne otepľovanie a vlani jej veľmi uškodil aj cyklón Debbie. Reagujeme na správu UNESCO a rozhodli sme sa investovať 500 miliónov dolárov.”

Juraj Mikula: „V najväčšej koralovej štruktúre na svete odumrela za posledné dva roky až pätina koralov. Pre Austráliu to môže mať aj negatívne ekonomické dôsledky. Koralové pásmo ročne generuje zisk 7 miliárd austrálskych dolárov a zabezpečuje prácu pre 70-tisíc ľudí.”

Josh Frydenberg: „Časť peňazí pôjde na vedecký výskum, na riešenie negatívnych vplyvov globálneho otepľovania pôjde približne 100 miliónov dolárov. Dôležitá bude ale spolupráca s miestnymi poľnohospodármi. Práve oni musia zohrať významnú úlohu. Budú súčasťou histórie. Spoločne zabezpečíme, aby tu bola Veľká koralová bariéra aj pre ďalšie generácie."

Juraj Mikula: „Práve používanie pesticídov v austrálskom poľnohospodárstve či ťažba lesného porastu v pobrežných častiach krajiny bariéru ohrozujú tiež. Finančné prostriedky by im mali umožniť zmeniť svoje postupy. Na záchrane unikátnej podmorskej sústavy sa budú podieľať aj viaceré ďalšie krajiny Commonwealthu.”

Julie Bishopová, austrálska ministerka zahraničných vecí: „Pomáhať nám budú špičkoví vedci z krajín, ktoré sa starajú o útesy v Karibiku či Pacifiku. Naše spoločné úsilie určite nevyjde nazmar. Staneme sa príkladom, ako riešiť environmentálne záležitosti tohto typu do budúcna."

Juraj Mikula: „Zostáva veriť, že Veľká koralová bariéra, ktorá je dlhá asi ako celé západné pobrežie Spojených štátov, zostane ešte veľmi dlho zachovalým unikátom a zásahy ľudí nebudú znamenať jej koniec. Juraj Mikula, TA 3.”

 

Publikované z monitoringu Slovakia Online, s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
vedy o Zemi a enviromentálne vedy

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač