Kúpele ako prevencia

10. 05. 2018

Na Slovensku trpí nadváhou a obezitou dve tretiny dospelej populácie, rovnako aj problémy s pohybovým aparátom patria k veľmi častým civilizačným ochoreniam. Od júla budú mať títo ľudia lacnejšie kúpele, Všeobecná zdravotná poisťovňa im uhradí časť pobytu. 

Televízna stanica TA 3 - logo(8. 5. 2018; Televízna stanica TA 3; Hlavné správy; 18.30; por. 10/17; Barbara Štefanovičová, Zuzana Závodská, Jozef Dúbravský) 

Zuzana Závodská, moderátorka: „Od júla budú mať ľudia trpiaci obezitou a chronickými bolesťami chrbta lacnejšie kúpele, Všeobecná zdravotná poisťovňa im uhradí časť pobytu. A to všetko bez schvaľovacieho procesu. Analytici sa však domnievajú, že by sa malo radšej viac investovať do prevencie."

Barbara Štefanovičová, reportérka TA 3: „Obezita a problémy s chrbticou sužujú čoraz viac ľudí, neustále narastá nielen počet obéznych dospelých, ale dokonca aj detí. Všeobecná zdravotná poisťovňa sa takýmto ľuďom rozhodla pomôcť prostredníctvom liečebno- preventívneho programu, ktorý má znížiť riziká, či následné zdravotné problémy."

Viktória Vasilenková, hovorkyňa VšZP: „Na Slovensku trpí nadváhou a obezitou dve tretiny dospelej populácie, rovnako aj problémy s pohybovým aparátom patria k veľmi častým civilizačným ochoreniam."

Barbara Štefanovičová: „Pacienti, ktorí trpia obezitou a chronickými bolesťami chrbta, musia však spĺňať aj ďalšie podmienky, aby im poisťovňa pobyt v kúpeľoch preplatila."

Viktória Vasilenková: „Benefit liečebno-preventívneho programu obezita je určený poistencom, našim poistencom, ktorí majú viac ako osemnásť rokov."

Jana Zálešáková, predsedníčka Asociácie slovenských kúpeľov: „Kritérium bude veľmi jednoduchý body mass index, alebo bude stačiť nadváha a nejaký ďalší rizikový faktor, napríklad človek, ktorý má nadváhu a má hypertenziu, alebo človek, ktorý má nadváhu a má poruchu metabolizmu."

Barbara Štefanovičová: „Pôjde o 10-dňové pobyty, ktoré nebudú podliehať žiadnemu schvaľovaciemu konaniu, jednoducho o ne stačí požiadať. Analytici upozorňujú, že by záujem mohol neprimerane stúpnuť."

Jana Zálešáková: „Naozaj si nemyslím, že bude tých klientov toľko, aby sme to nezvládali."

Barbara Štefanovičová: „Analytici sú tiež presvedčení, že by sa viac malo investovať do špecialistov či fyzioterapeutov, prípadne všeobecných lekárov, ktorí by sa takímto pacientom viac venovali."

Viliam Páleník, Ekonomický ústav SAV: „V tomto prípade nejde o prevenciu, ale skôr o zmierňovanie následkov chorôb a to podľa mňa nie je na mieste."

Viktória Vasilenková: „Kúpeľná liečba je doplnkovou liečbou, ktorá sa deje popri samozrejme liečbe, ktorá prebieha v ambulanciách."

Barbara Štefanovičová: „Z pobytu za približne 600 eur poisťovňa vráti poistencovi približne sto eur, pričom dostane aj 12-percentnú zľavu na stravu a ubytovanie. Takýto pobyt však jednotlivec bude môcť absolvovať len raz do roka."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
zdravotné vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač