Predvoj Marťana

16. 05. 2018

Červená planéta je pre vedcov mimoriadne zaujímavá. Práve teraz tam smeruje sonda Inside, ktorá pred pár dňami odštartovala zo Zeme. Jej úlohou bude preniknúť do útrob planéty. Inside je prvá misia, pri ktorej bude robotické rameno vykladať prístroje z paluby na povrch inej planéty.

Televízna stanica JOJ - logo(11. 5. 2018; TV JOJ; Noviny o 17.00; 17.00; Ján Mečiar, Aneta Parišková)

Ján Mečiar, moderátor: „Všechno na Mars – keď Dalibor Janda spieval túto pekelnú hitovku v roku 1985, ani netušil, že má celkom prorocký text. Tvrdil síce, že už v roku 2005 sa ľudia budú terigať na Mars, čo celkom nevyšlo, ale inak v ostatnom čase naozaj platí - Všechno na Mars.”

Aneta Parišková, moderátorka: „Červená planéta je pre vedcov mimoriadne zaujímavá. Kedysi tam zrejme boli podmienky vhodné pre život, boli tam moria a atmosféra a mnohí sú presvedčení, že ľudia sa tam raz ak nie presťahujú, tak aspoň nasťahujú."

Ján Mečiar: „Aj preto je Mars najnavštevovanejšou planétou slnečnej sústavy. Zatiaľ tam síce lietajú len všakovaké šikovné aparáty, ale môžeme ich brať ako predvoj.”

Aneta Parišková: „Práve teraz tam smeruje sonda Inside, ktorá pred pár dňami odštartovala zo Zeme. Jej úlohou bude preniknúť do útrob červenej planéty. Doterajšie sondy totiž len tak škrabkali po jej povrchu.”

Bruce Banerdt, JPL/NASA: „Vieme toho veľa o povrchu Marsu, o jeho atmosfére, dokonca ionosfére, málo však vieme o tom, čo sa deje kilometer pod povrchom, nehovoriac o 3000 kilometrov blízko stredu.”

Ján Mečiar: „Pôvodne mala sonda štartovať už pred dvomi rokmi, stále sa však niečo kazilo, až sa nakoniec prepásol vhodný termín štartu. Preto vyštartovala až teraz.”

Aneta Parišková: „Na konštrukcii Inside sa podieľali vedci z viacerých krajín. Celkové náklady sa vyšplhali na viac ako 400 miliónov dolárov. Pochváliť sa môže niekoľkými prvenstvami, teda ak všetko pôjde podľa plánu."

Tom Hoffman, JPL/NASA: „Inside je prvá misia, pri ktorej bude robotické rameno vykladať prístroje z paluby na povrch inej planéty. Okrem toho to bude prvá misia, ktorá pristane a bude pracovať len s pomocou solárnych panelov celý marťanský rok. Trvá dva pozemské roky.”

Ján Mečiar: „Hlavným cieľom tejto misie je lepšie pochopiť to, čo sa deje v hlbinách červenej planéty a získať informácie o tom ako sa v priebehu vekov vyvíjala a tvarovala.”

Aneta Parišková: „Na to si sonda Inside so sebou vezie celú batériu prístrojov, vrátane vŕtacieho zariadenia, ktoré by malo preniknúť aspoň pár metrov pod povrch.”

Bruce Banerdt: „Inside vezie seizmometer na meranie seizmických vĺn, ktoré putujú Marsom pri marsotraseniach a mapovanie štruktúry hlbokých útrob planéty. Má aj tepelnú sondu, ktorá pôjde do hĺbky 4 a pol metra a bude merať množstvo tepla vychádzajúceho z hlbín. Pomôže to pochopiť jeho geologickú aktivitu. Vezie aj rádiologický experiment, ktorý pomocou rádia na sonde bude merať nepatrné zmeny chvenia marťanského pólu. Zistíme tak viac o štruktúre a zložení jadra Marsu.”

Ján Mečiar: „Mnohí si zrejme položia otázku načo je dobré sa trepať nejakých 500 miliónov kilometrov a potom sa rýpať v Marse. Nuž, môžeme to brať ako taký predvoj Marťana.”

Aneta Parišková: „Získané informácie pomôžu pri plánovaní pilotovaných misií na červenú planétu, ktoré možno už v blízkej budúcnosti budú vyzerať tak ako v úspešnom filme Marťan.”

Ján Mečiar: „Raz tam namiesto robotického aparátu naozaj príde nejaký skutočný Matt Damon, postaví si tam príbytok, začne pestovať zemiaky a postupne za ním prídu ďalší a ďalší.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB) 

Kľúčové slová:
astronómia, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy , Technické vedy

Tlač