Chcú vybudovať sieť biobánk

12. 06. 2018

logo Televíznej stanice TA 3Rezort zdravotníctva chce zriadiť národnú banku biologického materiálu. Na Slovensku už existuje niekoľko regionálnych biobánk, tie však nie sú vzájomne prepojené. Práve to chce rezort zmeniť. Cieľom je vybudovať sieť a zlepšiť tak biomedicínsky výskum na Slovensku. Ministerstvo chce na projekt využiť eurofondy.

(09. 06. 2018; TV TA3; Hlavné správy; 18:30; Dagmar Hrubšová/Alfonz Šuran)

Alfonz Šuran, moderátor: „Rezort zdravotníctva chce zriadiť národnú banku biologického materiálu. Na Slovensku už existuje niekoľko regionálnych biobánk, tie však nie sú vzájomne prepojené. Práve to chce rezort zmeniť. Cieľom je vybudovať sieť a zlepšiť tak biomedicínsky výskum na Slovensku. Ministerstvo chce na projekt využiť eurofondy.”

Dagmar Hrubšová, redaktorka: „Na Slovensku sú biobanky väčšinou pri klinických alebo onkologických pracoviskách pri lekárskych fakultách. Fungujú izolovane a ich sieť je roztrieštená. Ministerstvo zdravotníctva preto vypracovalo projekt, ktorým chce založiť a sprevádzkovať infraštruktúru takýchto zariadení.”

Stanislav Špánik, štátny tajomník ministerstva zdravotníctva: „To je projekt celonárodnej biobanky, ktorá by zhromažďovala biologický materiál z celého Slovenska a zase by poskytovala tento biologický materiál na výskumné a vývojové účely."

Dagmar Hrubšová: „Centrálna biobanka by sídlila v Martine, špecifická v Košiciach a navzájom by boli prepojené s regionálnymi zariadeniami. Ministerstvo chce projekt financovať zo zdrojov Európskej únie cez operačný program Výskum a inovácie. To riadi ministerstvo školstva.”

Stanislav Špánik: „Zatiaľ nebol schválený výborom, ktorý je na to určený, aby mohol ísť už do aplikácie na Európske peniaze. Čiže my vôbec nevieme teraz, kedy to bude.”

Dagmar Hrubšová: „Cieľom projektu je aj zdieľať vybudovanú infraštruktúru so svetom. Slovensko by sa totiž mohlo zapojiť do konzorcia združujúceho biobanky z viac ako 30 krajín, medzi ktorými je napríklad aj Česko, Poľsko či Bulharsko.”

Peter Amersdorfer, medzinárodný expert: „Pre Slovensko je to šanca. Predstavte si, že máte jednu databázu, ste vedec, hľadáte vzorky, stačí zadať našu adresu a máte k dispozícii biologický materiál z celej Európy."

Dagmar Hrubšová: „Dôležitosť biobank spočíva aj v tom, že tvoria pilier personalizovanej medicíny, teda liečby šitej na mieru konkrétnemu pacientovi.”

Pavol Čekan, vedec: „Ak my teraz budeme precízne a personalizovane diagnostikovať napríklad onkologických pacientov a včasne, tak dosiahneme to, že ich veľmi rýchlo odchytíme, že sú chorí, a zároveň veľmi precízne budeme vedieť nastaviť tú liečbu.”

Dagmar Hrubšová: „Personalizovaná diagnostika a efektívna liečba vie v systéme ušetriť tisíce eur. Vedci preto upozorňujú, že investícia do výskumu dokáže priniesť aj ekonomické benefity."

 

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
biotechnológie v zdravotníctve, výskum

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač