Nová liečba HIV

18. 06. 2018

logo Televíznej stanice JOJVedci z čínskeho Hongkongu prišli s unikátnym vedeckým prevratom. Tvrdia, že objavili funkčnú liečbu vírusu HIV, ktorý spôsobuje smrteľnú chorobu AIDS. Vyvinuli protilátku, ktorá súčasne slúži ako prevencia a aj ako liečivo.

(15. 06. 2018; TV JOJ; Noviny o 17:00; 17:00; Adriana Mikundová/Adam Zavřel)

Adam Zavřel, moderátor: „Pokračujeme veľkým objavom v medicíne. Vedci z čínskeho Hongkongu totiž prišli s unikátnym vedeckým prevratom. Tvrdia, že objavili funkčnú liečbu vírusu HIV, ktorý spôsobuje smrteľnú chorobu AIDS. Vyvinuli protilátku, ktorá súčasne slúži ako prevencia a aj ako liečivo."

Adriana Mikundová, redaktorka: „Čína momentálne čelí riskantnému nárastu infikovaných. Podľa údajov zdravotníkov je v krajine nakazených vírusom HIV približne 850-tisíc osôb. Vírus je nebezpečný v tom, že postupne likviduje imunitný systém, čím sa telo stáva neodolné voči aj tým najmenej vážnym ochoreniam. V praxi môže chorého zabiť aj ľahšia chrípka. Vedci ale vytvorili protilátku, ktorá šírenie vírusu zablokuje."

Čchen Dživei, profesor a vedúci tímu: „Ak naša protilátka bude fungovať na ľuďoch ako na myšiach, v tom prípade budeme schopní nie len kontrolovať vírus v tele, ale zabránime aj nákaze zdravých buniek.”

Adriana Mikundová: „Navyše je táto funkčná liečba vhodná pre všetky vírusy HIV, nielen pre niektoré ako je to u dosiaľ využívaných liečiv. Ďalšou výhodou je, že ju stačí užívať štvrťročne a nie denne, ako sa liečia pacienti v súčasnosti. Jedinú prekážku vidí vedec v byrokracii."

Čchen Dživei: „Vlády sú v zavádzaní novej liečby veľmi pomalé. Preto to, že liečba existuje neznamená, že už je aj dostupná.”

Adriana Mikundová: „Vedec, preto vidí časový rámec na tri až päť rokov. Liečivo ešte musí prejsť klinickými testami."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

 

 

Kľúčové slová:
inovácie, virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač