Tropické kliešte na Slovensku

04. 06. 2018

V horúcom počasí sa na Slovensku mimoriadne darí kliešťom, a to aj exotickým. Napr. v bratislavskom byte objavili kliešťa Rhipicephalus sanguineus, ktorý sa vyskytuje v mediteránnej oblasti, ale aj v Chorvátsku, tiež na Blízkom východe, v Afrike.

Televízna stanica Markíza - logo(1. 6. 2018; TV Markíza; Televízne noviny; 19.00; Marek Gudiak, Jaroslav Zápala)

Jaroslav Zápala, moderátor: „Na Slovensku čelíme invázii kliešťov. Horúca jar sa postarala o to, že sa týmto parazitom mimoriadne darí. Zoológovia dokonca riešia kuriózny prípad. V bratislavskom paneláku našli byt zamorený tropickým druhom kliešťa.”

Marek Gudiak, redaktor: „Majiteľka dvoch psov sa ešte na jeseň minulého roka obrátila na zoológov s nevšedným nálezom. Zistila, že jej byt je zamorený kliešťami.”

Markéta Derdáková, vedúca sekcie medicínskej zoológie, SAV: „My sme získali asi okolo 50 kliešťov z toho bytu.”

Marek Gudiak: „Čudný hmyz zobrali na vyšetrenie a byt prešiel dezinsekciou, no na jar sa exotickí návštevníci objavili opäť.”

Markéta Derdáková: „Je to kliešť Rhipicephalus sanguineus, ktorý sa vyskytuje v mediteránnej oblasti, ale aj v Chorvátsku, tiež na Blízkom východe, v Afrike.”

Marek Gudiak: „Je menší ako tie naše, no o to rýchlejší. Vyhľadáva hlavne psov, ale môže sa prisať aj na človeka. Skadiaľ prišiel ostáva záhadou.”

Markéta Derdáková: „Môže prenášať ochorenie, takzvanú mediteránnu horúčku. My si pravdepodobne myslíme, že tým, že teda tá pani mala dvoch psov, tak nejakým kontaktom psov.”

Marek Gudiak: „Bratislavský lesopark, vyhľadávané miesto pre rodiny s deťmi. Hemží sa to tu ľuďmi. Priamo na tomto mieste odchytili zoológovia na piatich metroch hneď 10 kliešťov.”

Markéta Derdáková: „Tým, že v podstate po dlhej zime tak naraz sa oteplilo, vytvorili sa vhodné podmienky pre kliešte.”

Marek Gudiak: „Zoológovia hovoria o invázii, kliešťov zachytili dokonca aj na Martinských holiach. Ich teritórium sa rozšírilo až do nadmorských výšok nad tisíc metrov, kde sa kedysi nevyskytovali.”

Markéta Derdáková: „Či sú to už mestské parky, lesoparky, alebo vo voľne žijúcej prírode, taktiež aj na horách.”

Marek Gudiak: „Ovce, kozy a dobytok sú častými hostiteľmi kliešťov. Pasienky, ktoré boli kedysi bezpečné, sú dnes nimi posiate. Kliešťovú encefalitídu pritom môžete dostať skôr z výrobkov takto infikovaných zvierat ako priamo z prisatého kliešťa. Nepasterizované mlieko, syry, či iné mliečne výrobky môžu byť zdrojom nechcenej nákazy.”

Martina Ličková, Virologický ústav, SAV: „Kliešťové encefalitídy prenáša náš druh kliešťa, kliešť obyčajný. Tuto ho môžete vidieť. Najčastejšie také rizikové oblasti sú pohoria Tríbeč, Vtáčnik, okresy Zlaté Moravce, Topoľčany, Rožňava, Lučenec. Donedávna do nejakých 800 metrov nadmorskej výšky sa teda kliešte vyskytovali, ale teraz už sa vlastne posúvajú do vyšších nadmorských výšok.”

Marek Gudiak: „U nás kliešte najčastejšie prenášajú boreliózu. Horúčkové ochorenie v sebe nesie v priemere každý piaty kliešť. Nie všetky však hostiteľa nakazia. Ak vytiahnete do dvadsiatich štyroch hodín, riziko je minimálne. Marek Gudiak, televízia Markíza.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
biologické vedy, klinické lekárske vedy, Slovenská akadémia vied, virológia, veda, výskum

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač