Výskum kliešťov prináša nové zistenia
Na Slovensku identifikovali už aj tropického kliešťa, ktorý sa bežne vyskytuje na juhu Európy. Vedci tiež zistili, že kliešte menia svojich hostiteľov, a tým prenášajú aj iné typy ochorení.
(10. 06. 2018; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Iveta Gombošová/Viliam Stankay)
Viliam Stankay, moderátor: „Výskum kliešťov prináša nové zistenia. Na Slovensku identifikovali už aj tropického kliešťa, ktorý sa bežne vyskytuje na juhu Európy. Vedci tiež zistili, že kliešte menia svojich hostiteľov, a tým prenášajú aj iné typy ochorení.“
Iveta Gombošová, redaktorka: „Tropický kliešť sa náhodne objavil v jednom bratislavskom byte. Rodina na to upozornila, až keď bol byt zamorený približne päťdesiatimi kliešťami.“
Markéta Derdáková, vedúca sekcie medicínskej zoológie, Ústav zoológie SAV: „Do bytu, predpokladáme, že sa dostali prostredníctvom psov, teda určite. A akým spôsobom sa nakazili tie psy, ešte nám nie je jasné, keďže rodina neudávala cestu na juh Európy, ale v lokalite, kde žije, žije veľa aj zahraničných cudzincov, teda trebárs z Francúzska, Španielska, ktorí majú psy.“
Iveta Gombošová: „Kliešťov v byte zlikvidovali. Ak by sa dostali do prírody, neprežili by. Pre naše podnebné pásmo sú typické iné druhy kliešťov. Vedci teraz zistili, že čoraz častejšie cicajú na vtákoch. V minulosti bol pritom typickým hostiteľom hlodavec.“
Radovan Václav, Ústav zoológie SAV: „Dochádza pri zmene toho biotopu k zmenám aj v štruktúre hostiteľov a čoraz častejšie tie kliešte sa dostávajú do styku s novými alebo početnejšími hostiteľmi, ktorými sú aj vtáky. A tie vtáky sú teda dôležitejšie v súčasnosti pre prenos borélií, tých baktérií.“
Iveta Gombošová: „Kliešť prenáša ochorenie na človeka tak, že sa prisaje napríklad na vtáka, a následne, ak sa infikuje baktériami boréliami, ich môže preniesť na ľudí.“
Markéta Derdáková: „Druh Borrelia garinii, ktorý je viazaný na vtáky, drozdy, červienky, ktoré sa teda bežne vyskytujú v mestách, v mestských parkoch, lesoparkoch, a práve tento druh u ľudí vyvoláva neuroboreliózu.“
Iveta Gombošová: „Výskum kliešťov a zmien počas ich vývojových štádií pomôže vedcom navrhnúť kroky, ktoré by zredukovali kontakt nových typov hostiteľov s kliešťami a tým zabránili aj prenosu ochorení na ľudí.“
Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.
(MI)
Kľúčové slová:biologické vedy, zdravotné vedy, poľnohospodárske vedy, lesníctvo a rybárstvo
Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy
Využívate aktivity Národného centra pre popularizáciu vedy a techniky v spoločnosti?