Menej zarábajúci si polepšili

25. 07. 2018

Mzdy slabšie zarábajúcich ľudí na Slovensku rastú výraznejšie ako platy zamestnancov s nadpriemernými zárobkami. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu.

(23. 07. 2018; TV TA3; Hlavné správy; 18:30; Daniel Horňák/Katrin Lengyelová;Norbert Dolinský)

Katrin Lengyelová, moderátorka: „Mzdy slabšie zarábajúcich ľudí na Slovensku rastú výraznejšie ako platy zamestnancov s nadpriemernými zárobkami. Vyplýva to z údajov Štatistického úradu. Podľa odborníkov je to pozitívny trend, lebo dobrý vývoj ekonomiky pociťuje vo svojich peňaženkách čoraz viac ľudí.”

Daniel Horňák, reportér TA 3: „Priemerná mzda síce na Slovensku dlhodobo rastie, ale tento údaj zvykne skresľovať realitu. Celkovú platovú hladinu totiž môžu dvíhať mzdy malej skupiny najlepšie zarábajúcich ľudí. Najnovšie údaje potvrdzujú, že za uplynulé dva roky si začínajú podstatne prilepšovať aj slabšie zárobkové skupiny. Rast platov spodnej polovice zarábajúcich dosiahol 7-percentnú úroveň.”

Tibor Lörincz, analytik Tatra banky: „Práve slabšie zarábajúcim a tým horšie zarábajúcim na Slovensku rastú mzdy rýchlejšie ako tým lepšie zarábajúcim, čo je veľmi pozitívny vplyv.”

Daniel Horňák: „Určitý podiel na tomto vývoji má rast minimálnej mzdy, keďže výrazne rastú aj platy na úrovni od 500 do 900 eur, odborníci pripisujú hlavný podiel na tomto trende skôr situácii na trhu práce. Firmy sa bijú už o všetkých zamestnancov, nielen tých s vysokou kvalifikáciou.”

Vladimír Baláž, Prognostický ústav SAV: „Zamestnávateľom nezostáva nič iné, ako týmto ľuďom priplatiť a čo je v podstate pre ekonomiku dobré, pretože potom stúpa aj kúpna sila obyvateľstva.”

Daniel Horňák: „Z pohľadu odvetví si z dlhodobého hľadiska najviac prilepšujú pracujúci v priemysle. Na opačnom konci rebríčka sa minulý rok umiestnil sektor finančníctva a poisťovníctva, kde platy dokonca medziročne klesli. Podľa dostupných analýz by robustnému nárastu platov nemalo nič brániť ani v najbližšom období.”

 

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač