Ministerstvo verzus SAV

30. 07. 2018

Je ohrozená veda a výskum? Slovenská akadémia vied už niekoľko dní nevie, čo vlastne môže a nemôže robiť. Ministerstvo školstva jej odmieta odklepnúť dokončenie transformácie. Jedna aj druhá strana tvrdia, že striktne dodržiavajú zákon.

logo Televíznej stanice Markíza(27. 07. 2018; TV Markíza; Prvé Televízne noviny; 17:00; Martin Petro/Viktor Vincze)

Viktor Vincze, moderátor: „Je ohrozená veda a výskum? Slovenská akadémia vied už niekoľko dní nevie, čo vlastne môže a nemôže robiť. Ministerstvo školstva jej odmieta odklepnúť dokončenie transformácie. Jedna aj druhá strana tvrdia, že striktne dodržiavajú zákon. Vojna pre niekoľko sporných dokumentov však vážne ohrozuje chod našej najdôveryhodnejšej inštitúcie."

Martin Petro, redaktor: „Ústavy Slovenskej akadémie vied mali na začiatku júla prejsť transformáciou na takzvané vedecké výskumné inštitúcie. Umožnilo by im to lepšie nakladať s peniazmi, hlavne s tými, ktoré získajú sami mimo príspevkov od štátu. Transformácia však stále nie je hotová, ministerstvo školstva ich totiž odmietlo zaregistrovať a tak vzniklo akési zvláštne vákuum."

Pavol Šajgalík, predseda Slovenskej akadémie vied: „Tí riaditelia v tomto stave nie sú si istí, či sú riaditeľmi, pretože pokiaľ neprešli práva na tie jednotlivé verejno-výskumné inštitúcie, tak ten riaditeľ vydáva príkazy, alebo teda riadi ten ústav a vlastne môže byť v konečnom dôsledku žalovaný? Ja neviem.”

Martin Petro:„Navyše do ich správy neprešiel majetok a tak všetko, čo zainvestujú, investujú do zatiaľ štátneho majetku, čo je z hľadiska zákona neprípustné. Ministerstvo však registráciu odmieta, pretože im SAV-ka vraj nedodala všetky dokumenty, ktoré žiadali, napríklad vnútorné predpisy, ktoré chce preskúmať."

Radovan Pala, advokát, právny zástupca SAV: „Povinnosť založiť nie je spojená so žiadnou prieskumnou právomocou ministerstva, to znamená pri zakladaní dokumentu do zbierky listín nedochádza k nejakému preskúmavaniu alebo kontrole daného dokumentu.”

Martina Lubyová, ministerka školstva (nominantka SNS) : „Ministerstvo naozaj požadovalo len tie údaje, ktoré sú označené v tom § 21 A, odsek 2. Striktne dodržujeme zákon.”

Martin Petro: „Okrem vnútorných predpisov chce ministerstvo od SAV-ky aj súpis hmotného a nehmotného majetku. Ten už síce doručili, ale nepozdával sa im.”

Martina Lubyová:„Ten majetok naozaj nebol jednoznačne identifikovaný, to znamená keď vidíte niekde, že máte pod sebou 10-krát slovo mikroskop bez výrobného čísla, bez akejkoľvek hodnoty, nadobúdacej ceny a jednoznačnej identifikácie, tak teraz neviete, že či ide o 10 mikroskopov, ktoré majú hodnotu 10 eur niekde z DM-ky, alebo či ide o nejaké elektrónové mikroskopy sa za milión eur.”

Radovan Pala: „Zákon nepredpokladá, že Slovenská akadémia vied predloží akékoľvek dokumenty o majetku ministerstvu školstva. Z tohto dôvodu nie je možné hovoriť o tom, že by Slovenská akadémia vied nesplnila nejakú povinnosť."

Martin Petro: „SAV napriek tomu, že je presvedčená o svojej pravde, je pripravená všetko potrebné do konca mesiaca dodať. Medzičasom sa však stále častejšie hovorí o tom, že za odmietaním registrácie nie sú chýbajúce dokumenty, ale ministerka si takto rieši osobné spory."

Martina Lubyová: „Ja toto naozaj vylučujem, nie je to pravda.”

Martin Petro: „Nech je to tak, či onak, v konečnom dôsledku trpí veda, výskum, aj zamestnanci akadémie. Ak by sa aj tento mimoriadne zamotaný spor v najbližších dňoch vyriešil, ministerstvo avizuje, že registrácia prebehne najskôr v septembri."

Pavol Šajgalík: „Pre nás v takomto režime, v ktorom žijeme, žiť do septembra je vážne riziko. My stratíme, s istotou stratíme nejaké percento našich mladých zamestnancov.”

Martin Petro: „Martin Petro, televízia Markíza.”


Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
Slovenská akadémia vied

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač