Sme producentom lekárov pre EÚ

26. 07. 2018

Slovensko je producentom lekárov pre Európsku úniu. Jednoducho naši absolventi medicíny odchádzajú pracovať do zahraničia. SaS v tom vidí problém.

logo Rozhlasovej stanice Fun(24. 07. 2018; Fun rádio; Headliny; 06:00; R)

Redaktor: „Slovensko je producentom lekárov pre Európsku úniu. Jednoducho naši absolventi medicíny odchádzajú pracovať do zahraničia. SaS v tom vidí problém. Jana Cigániková.”

Jana Cigániková, (SaS), poslankyňa NR SR: „Občania Slovenska, ktorých nemá kto liečiť, platia štúdium lekárov, ktorí nakoniec teda liečia v zahraničí.”

Redaktor: „Riešenie vidia v podobe virtuálneho účtu, ktorý sa založí po skončení štúdia. Jeho hodnota by mala byť vo výške štúdia.”

Jana Cigániková: „Ak tento lekár začne, povedzme, do piatich rokov po ukončení štúdia pracovať na Slovensku, nič sa pre neho nemení. Ale ak by išiel teda pracovať do zahraničia, a do stanoveného času sa nevráti, premení sa mu tento virtuálny účet na skutočný a bude musieť prostriedky do slovenského verejného rozpočtu postupne vrátiť.”

Redaktor: „Podľa Centra vedeckotechnických informácií od roku 2010 do roku 2016 vyštudovalo na Slovensku takmer 5,5-tisíc lekárov. Z toho do zahraničia odišla takmer polovica."

 

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy, vzdelávanie

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač