Slovensko: Hmyz je toto leto agresívnejší

13. 08. 2018

Otravné nálety, bzučanie a nepríjemné bodnutia, čo je ale horšie, ak sa následne prejaví aj alergická reakcia. Tú môže spôsobiť aj úplne malá muška a navyše podľa odborníkov v tomto teplom a suchom počasí je hmyz agresívnejší.

logo Televíznej stanice JOJ(10. 08. 2018; TV JOJ; Noviny TV JOJ; 19:30; Drahu Dobrovicsová;Alena Stračiaková/Adriana Kmotríková)

Adriana Kmotríková, moderátorka: „Otravné nálety, bzučanie a nepríjemné bodnutia, čo je ale horšie, ak sa následne prejaví aj alergická reakcia. Tú môže spôsobiť aj úplne malá muška a navyše podľa odborníkov v tomto teplom a suchom počasí je hmyz agresívnejší.”

MUDr. Svetlana Hadvabová, alergológ, imunológ: „Samozrejme, že v lete je toho hmyzu viac, tak v lete sa s tým stretávame, ale v poslednom čase sa stretáme častejšie so zapálenými reakciami, alebo zapálenými miestami v mieste bodnutia hmyzom.”

Alena Stračiaková, redaktor: „Pár príkladov ako sa prejavil štípanec od malej mušky nám poslali aj naši diváci.”

(text v obraze) Zdroj: Martina K. „Hneď na to, ako som ju zahnal, mi miesto začalo opúchať ako po uštipnutí včelou. Do hodiny sa mi rana rozšírila až na 5 centimetrový priemer. Ešte aj 36 hodín po uštipnutí to dosť svrbí.”

Zdroj: Anička M. „Brutálne to svrbí a rozširuje sa to.”

Ing. Zbyšek Šustek, CSc., Ústav zoológie Slovenskej akadémie vied:„To môže byť uštipnutie dvomi skupinami hmyzu, sú to muškovité, v podstate skutočne krv sajúce mušky, alebo muchy, ktoré sa tým živia, tie sú drobné, alebo to môžu byť i pakomáre, ktoré môžu takisto vytvoriť takúto reakciu.”

Alena Stračiaková:´„Aktuálne horúčavy a suchý hmyz veľmi ovplyvňujú a cítime to doslova na vlastnej koži.”

MUDr. Slávka Palušková, PhD., MBA, všeobecná lekárka pre dospelých (telefonát):„Keď je suché obdobie, hmyz je agresívnejší.”

Alena Stračiaková: „A dokazuje to aj štatistika hasičov. Kým počas minuloročného júla uskutočnili hasiči 48 výjazdov k bodavému hmyzu v rámci celého Slovenska, tento rok ich bolo až 175 a z toho skoro polovicu tvorili výjazdy v Žilinskom kraji.”

(tabuľka): Výjazdy k bodavému hmyzu

2017........48

2018...... 175 (v Žilinskom kraji 71)

MUDr. Svetlana Hadvabová: „Počas týchto letných dní máme takmer každý deň pár pacientov, ktorí prídu so štípancami na koži. Tie reakcie bývajú také rozsiahlejšie, bývajú zapálené a stretávam s tým častejšie ako pred niekoľkými rokmi.”

Alena Stračiaková: „Ak sa po uštipnutí u vás začne prejavovať nevoľnosť, zvracanie, sťažené dýchanie, či opuch v hrdle, určite navštíviť lekára. Ak vám však miesto len sčervenie, stačí zájsť do lekárne.”

MUDr. Slávka Palušková, PhD., MBA (telefonát): „Existujú voľnopredajné antihistaminiká, teda lieky na alergickú reakciu, ktoré je vhodné si nosiť aj na výlet, alebo do záhradky a existujú takéto antihistaminiká aj v krémoch, alebo v mastiach.”

Alena Stračiaková: „A ešte existuje overený babský recept a stačia vám naň veci z kuchyne.”

MUDr. Slávka Palušková, PhD., MBA (telefonát): „Pokiaľ máme možnosť, je dobre to miesto schladiť. A rozkrojená cibuľa a potretie takéhoto štípanca, kde ale nie je rana krvácajúca, tak naozaj tú reakciu alergickú a zápalovú dokážu zmierniť.”

Draha Dobrovicsová a Alena Stračiaková, televízia JOJ.”


Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
zdravotné vedy, virológia

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač