Ocenenie za objav v liečbe rakoviny

08. 10. 2018

Prvý októbrový týždeň sa každý rok nesie v znamení udeľovania hádam najprestížnejších ocenení na svete. V pondelok sa udeľovali ceny za medicínu, v utorok za fyziku, v stredu prišla na rad chémia, až napokon sme sa dozvedeli laureátov Nobelovej ceny za mier. Začneme chronologicky medicínou. Tohtoročnú Nobelovku získali imunológovia James Allison zo Spojených štátov a Tasuku Honjo z Japonska. Tí sa postarali o prevratný objav v boji proti rakovine.

logo Televíznej stanice TA3(05. 10. 2018; TV TA3; Dobré správy; 19:50; Ľuboš Greguš/Vlado Lichvár)

Vlado Lichvár, moderátor: „Prvý októbrový týždeň sa každý rok nesie v znamení udeľovania hádam najprestížnejších ocenení na svete. Hovorím o Nobelových cenách. Okrem uznania kolegov ocenených čaká aj pekná finančná odmena a samozrejme aj zlatá medaila, ktorú by chcel mať vo vitrínke snáď každý vedec na tejto planéte. No poďme pekne po poriadku. V pondelok sa udeľovali ceny za medicínu, v utorok za fyziku, v stredu prišla na rad chémia, až napokon sme sa dozvedeli laureátov Nobelovej ceny za mier. Začneme chronologicky medicínou. Tohtoročnú Nobelovku získali imunológovia James Allison zo Spojených štátov a Tasuku Honjo z Japonska. Tí sa postarali o prevratný objav v boji proti rakovine."

Ľuboš Greguš, redaktor: „Vedecká práca ocenených odborníkov spočíva vo výskume dvoch proteínov na imunitných bunkách, ktoré bránia telu napadnúť nádorové celuly. V organizme totiž fungujú ako brzdy. V prípade ich uvoľnenia dokáže imunitný systém človeka účinne bojovať s nádorovým ochorením."

Klas Karre, predseda výboru Nobelovej ceny za medicínu: „Allisonov a Honjov objav vytvoril nový pilier liečby rakoviny. Ide o priekopnícky princíp, lebo oproti predchádzajúcim spôsobom sa nezameriava na rakovinové bunky ako také, ale na brzdy imunitného systému hostiteľa. Je to zlom v boji proti tomuto nádorovému ochoreniu.”

Ľuboš Greguš: „Ocenené vedecké objavy výrazne zlepšili terapiu napríklad melanómov, rakoviny pľúc, alebo mechúra. Tie v minulosti patrili medzi najkomplikovanejšie s ohľadom na ich liečbu."

Tasuku Honjo, laureát Nobelovej ceny za medicínu: „Občas za mnou prídu ľudia s tým, že sa vyliečili a sú zdraví práve vďaka mojej metóde liečby. To mi pomáha uvedomiť si, že môj výskum má naozaj zmysel. Chcel by som v ňom pokračovať, aby táto imunitná terapia zachránila viac pacientov.”

Edvard Smith, člen výboru Nobelovej ceny za medicínu: „Ide naozaj o nový spôsob terapie. Neznamená to ale, že sa vylieči každý. Tí, u ktorých je odozva na liečbu dostatočná, vyzerá, že sa ochorenia zbavia. Poznáme prípady, kedy sa ľudia desať rokov liečili na malígny melanóm, a ten sa nezväčšoval. Podľa všetkého nedochádza u týchto pacientov ani k recidíve, ako pri použití chemoterapie.”

Ľuboš Greguš: „Dvojica vedcov si ocenenie prevezme z rúk švédskeho kráľa Karola XVI. Gustáva. Ľuboš Greguš, TA 3."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
základné lekárske vedy a farmaceutické vedy, osobnosti vedy

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač