Ťažké postavenie žien vo vede

08. 10. 2018

Madam Curie bola prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu za fyziku aj chémiu. A práve v týchto dvoch kategóriách ocenila Švédska kráľovská akadémia aj tento rok dve ženy.

logo Televíznej stanice STV 1 (05. 10. 2018; RTVS Jednotka; Správy RTVS; 19:00; Karolína Kučerová /Janete Štefánková)

Janette Štefánková, moderátorka:„Nobelovu cenu udeľuje Švédska akadémia od roku 1901, robí to na základe poslednej vôle švédskeho vedca, vynálezcu dynamitu Alfreda Nobela. Medzi laureátmi dominujú prevažne muži, prestížne ocenenie získalo asi deväťsto ľudí, z toho len päťdesiatjeden žien. Na poli vedy, teda za medicínu, fyziku či chémiu, ich nie je ani polovica. Mária Curie-Sklodowská je jediná žena, ktorá cenu získala dvakrát."

Karolína Kučerová, redaktorka:„Prvou ženou, ktorá získala Nobelovu cenu, bola Mária Curie-Sklodowská. Ocenili ju v roku 1903 za výskum radiácie a aj o sedem rokov neskôr za objavenie nových chemických prvkov, rádia a polónia. Madam Curie bola zároveň prvým človekom, ktorý získal Nobelovu cenu za fyziku aj chémiu. A práve v týchto dvoch kategóriách ocenila Švédska kráľovská akadémia aj tento rok dve ženy.”

Zuzana Kroneková, vedecká pracovníčka, Ústav polymérov SAV:„Tým, že vlastne to získalo viacero laureátov, svedčí o tom, že vlastne v dnešnej dobe závisí na spolupráci medzi jednotlivými vedcami, či už je to muž alebo žena."

Karolína Kučerová:„Ocenená je chemička Frances Arnoldová, ktorá vedie prvý riadený vývoj enzýmov, používaných napríklad pri výrobe biopalív či liekov. Donnu Stricklandovú zas akadémia ocenila za techniku zosilnenia laserových lúčov, stala sa len treťou ženou, ktorá si prevezme Nobelovu cenu za fyziku.”

Donna Stricklandová, laureátka Nobelovej ceny za fyziku: „Som naozaj ohromená. Niekto z okruhu Nobelových cien mi dokonca povedal, že je to prvýkrát, čo niekto získal ocenenie za svoju prvú prácu.”

Frances Arnoldová, laureátka Nobelovej ceny za chémiu: „Som presvedčená, že výbor Nobelových cien uvidí brilantnosť súčasných žien v chémii. Ak budeme povzbudzovať všetkých, ktorí sa chcú vede venovať, bez ohľadu na farbu pleti či pohlavie, uvidíme Nobelove ceny pre ľudí zo všetkých týchto skupín."

Karolína Kučerová: „Ženy výskumníčky máme aj na Slovensku, pôsobia v mnohých odvetviach, napríklad vo výskume polymérov. Ich využitím v imunoterapii sa zaoberá vedkyňa Zuzana Kroneková. Zdokonaliť imunitný systém sa snaží viacero vedcov z rôznych odvetví."

Zuzana Kroneková: „Sa zaoberáme tým, že vyvinúť také štruktúry alebo také nosiče polymérov, ktoré by pomáhali pri imunoterapii, napríklad zvýšením vlastne takou imunomoduláciou, nabudením imunitného systému.”

Karolína Kučerová: „Za výsledky v imunoterapii, ktoré pomohli pri liečbe rakoviny, tento rok udelili aj Nobelovu cenu za medicínu. Podporovať ženské vedecké talenty sa snaží aj medzinárodný projekt s podporou UNESCO, oceňuje ženské vedkyne už dvadsať rokov a šancu majú aj Slovenky."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
fyzikálne vedy, chemické vedy, osobnosti vedy, ženy vo vede

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač