Ako sankcie ovplyvnia Európu?

07. 11. 2018

Spojené štáty potrestali Irán tvrdými sankciami, ktoré sú namierené napríklad na tamojšie banky alebo energetické firmy.  Rozhovor s Viliamom Páleníkom, analytikom Ekonomického ústavu Slovenského akadémie vied, na tému, aký budú mať vplyv protiiránske sankcie na Európu.

Televízna stanica TA 3 - logo(5. 11. 2018; TV TA3; Ekonomika; 12.30; Marek Mašura)

Marek Mašura, moderátor: „Pri protiiránskych sankciách ešte ostávame. Okrem iného ma zaujíma, aký budú mať vplyv na Európu. Na moje otázky bude odpovedať Viliam Páleník, analytik Ekonomického ústavu Slovenskej akadémie vied, ktorý si našiel čas a prijal pozvanie k nám do štúdia. Pán Páleník, prajem príjemný dobrý deň."

Viliam Páleník, analytik Ekonomického ústavu SAV (hosť v štúdiu): „Dobrý deň, ďakujem.”

Marek Mašura: „Tak sme to počuli. Spojené štáty potrestali Irán tvrdými sankciami, ktoré sú namierené napríklad na tamojšie banky, alebo energetické firmy. Hneď však prišla, takpovediac, protireakcia prezidenta Hassana Rúháního, my budeme ropu predávať a porušíme sankcie. Tak ako komentujete tento vývoj?”

Viliam Páleník: „Tak určite zámerom USA je aj do určitej miery zmeniť režim v Iráne, na druhej strane treba povedať, že na pomery toho regiónu, Irán už desiatky rokov je relatívne stabilnou krajinou, ktorá sa úspešne ekonomicky vyvíja. Rozhodne nie je vzorom liberálnej demokracie, ale ak si ju porovnáme s okolitými krajinami ako Afganistan, Irak, alebo najnovšie Sýria, je to určitý ostrov kľudu, ktorý prijateľne funguje posledné desiatky rokov, a takýto je aj pohľad Európskej únie na tento región.”

Marek Mašura: „Súhlasíte teda s týmito sankciami voči Teheránu, alebo nie?”

Viliam Páleník: „Nesúhlasím s nimi, ja si myslím, že Európska únia postupuje správne, keď sa snaží v tomto triezva a veľmi uvážlivo neeskalovať napätie v tomto regióne, kde už je dosť problémov, na druhej strane nemôže sa človek obrániť dojmu, že USA sa snaží týmto spôsobom ako keby podporiť svojho hlavného spojenca v regióne, to je Saudská Arábia, ktorá je ekonomicky silná vo vývoze ropy, a je určitým protipólom Iránu v tomto regióne, a tým spôsobom, že chce USA oslabiť Irán, tak určite chce tým posilniť Saudskú Arábiu, a na druhej strane ani Saudská Arábia rozhodne nie je z hľadiska liberálnej demokracie vzorom v poslednej dobe, naopak, ale tie ekonomické záujmy USA v Saudskej Arábii sú zrejme dôležitejšie.”

Marek Mašura: „Spojené štáty argumentujú aj tým, že Irán nedodržoval tú nukleárnu dohodu, tak preto tieto sankcie. Ako vnímate tento argument?”

Viliam Páleník: „Tak ja myslím, že v hrubým rysoch dodržoval, či v tých detailoch, to naozaj treba preskúmať, ale každopádne tá dohoda fungovala v tom zmysle, že v Iráne bol stabilný režim a stabilný ekonomický vývoj, rozhodne nie optimálny, ale znovu opakujem, na ten región to je dobre.”

Marek Mašura: „Povedzme si ešte viac o tých amerických záujmoch v Saudskej Arábii, ktoré ste naznačili.”

Viliam Páleník: „Tak, samozrejme, ten hlavný záujem je ropa a suroviny, ale premieta sa aj do vojenskej spolupráce, obchodu so zbraňami a podobne, ale netreba zabúdať, že tie konflikty v tejto časti Ázie má do značnej miery aj náboženský charakter, Irak je hlavne šiítska krajina, a Saudská Arábia sunnitská, a to sú vlastne odnože islamského náboženstva, a pod tieto náboženské konflikty skrývajú mocenské záujmy, ekonomické záujmy, a takým smutným dokladom toho je situácia v Jemene, kde je už dlhodobá veľmi krutá vojna, kde jednu stranu podporuje Saudskú Arábiu a druhú Irán s určitými spojencami, a tým, že Jemen je chudobná krajina bez surovín, bez nejakého ekonomického strategického významu, tak táto tragická vojna prechádza v podstate bez pozornosti demokratického sveta, a to je smutné, keď ekonomické záujmy sú dôležitejšie ako státisíce, alebo aj milióny mŕtvych ľudí.”

Marek Mašura: „Vráťme sa ešte do Iránu, takpovediac, a poďme sa pozrieť na postoj Európskej únie voči americkým sankciám. Nemecko, ale aj iné krajiny Európskej únie chcú ďalej s Iránom obchodovať, napriek tomu, že Donald Trump pohrozil, že kto bude obchodovať s Iránom, tak toho sa tiež budú týkať tieto sankcie. Ako vnímate tento postoj?”

Viliam Páleník: „Hlavne je to rozumný postoj, lebo v tom regióne naozaj je veľa problémov a netreba destabilizovať ďalšiu krajinu, na druhej strane takáto krajina autoritatívneho typu, keď sa dostane pod ekonomický tlak, to neznamená, že tí občania zhodia svoj aktuálny režim, skôr naopak, akosi ten režim vytvorí dojem nepriateľa a zomkne tých ľudí v boji proti tomu akémusi vonkajšiemu nepriateľovi, čiže vôbec nie je jasné, či tie sankcie pomôžu demokratizácii systému v Iráne, a ten postoj Európskej únie v tomto je veľmi triezvy, a ona veľmi opatrne postupuje v tých diplomatických problémoch, kde hrozí vojna, kde hrozí smrť. Ak môžem také odbočenie, veď terajšie rokovanie o Brexite je poznačené kľúčovým problémom Severného Írska a Írskej republiky, kde bol a je náboženský konflikt, náboženské napätie, a ani Európska únia, ani Británia si nechcú zobrať na svedomie vôbec riziko nejakého obnovenia krviprelievania v Írsko, a to je naozaj riziko, to vôbec nie je realita, vôbec neodpovedá vážnej hrozbe, ale už to riziko je vážna vec pre európsku politiku. Kdežto v týchto regiónoch každá politická zmena každá politická destabilita privádza k rokom vojny a státisícom až miliónom mŕtvych, to je neporovnateľné.”

Marek Mašura: „Vráťme sa opäť k Iránu. Neobávate sa, že Trump môže potrestať či už európske štáty, alebo európske firmy, ak budú ďalej obchodovať s Iránom?”

Viliam Páleník: „Je to do určitej miery prekvapivé, že ten zoznam tých krajín, ktoré budú mať výnimku, obsahuje rôzne krajiny, Indiu, Čínu, Japonsko, napríklad často spomínané Turecko, ktoré rozhodne v poslednej dobe nie je nejakým vzorom demokracie…”

Marek Mašura: „Má aj diplomatických konflikt so Spojenými štátmi.”

Viliam Páleník: „Áno, ale očakávalo sa, že tá výnimka bude pre Európsku úniu, zatiaľ sa zdá, že nie, ale je to zrejme aj určitý tlak zo strany USA, aby Európska únia podľahla nejakej politike USA, a mne osobne je sympatické, že Európska únia nepodľahla, počká, ako sa to vyvinie, má jasné postoje, nemá záujem na nejakej ekonomickej vojne s USA, ale nemá záujem ani na destabilizácii situácie v Iráne, a to je podľa mňa správne.”

Marek Mašura: „Ešte si povedzme na záver, akým veľkým hráčom je vlastne Irán na poli s ropou. Niektorí odborníci hovorili, že tie sankcie môžu viesť k tomu, že bude milión barelov denne ropy chýbať na tom trhu s ropou, počuli sme prezidenta Rúháního, ten povedal, že sankcie obídu. Takže zaujíma ma v prvom rade tento pohľad, a takisto ma zaujíma aj to, čo sme spomínali v príspevku, ako je možné, že sankcie voči Iránu znížili cenu ropy?”

Viliam Páleník: „Tak jednak Irán je významný, ale nie najvýznamnejší producent, na druhej strane tá situácia je vážna, lebo svetová ekonomika je v konjunktúre, rastie, a vtedy, keď rastie ekonomika, rastie dopyt po rope, a akákoľvek zmena môže spôsobiť, a nemusí výrazný nárast cien ropy, ktoré sú teraz relatívne nízke, na tú svetovú konjunktúru, takže hocijaká zmena môže spôsobiť, a nemusí, som povedal. V tomto prípade svetové trhy už registrujú tie aj zámery prezidenta Trumpa, aj jeho prvé kroky, náznaky, a do určitej miery to už tie trhy zohľadnili, a hlavne tieto výnimky, to sú významní dovozcovia, ktorí dostali výnimky, tak potvrdzujú tú ich triezvosť, že ono Trump napína svaly, a nakoniec tie dopady nebudú tak tvrdé, ako ich mediálne prezentujú. Samozrejme, nebudú nulové, ani pre Európsku úniu, ale každá spravodlivosť, každé vyhnutie sa vojne aj niečo stojí. To si Európska únia uvedomuje, a je ochotná riskovať určité ekonomické dopady, aj keď nie sú isté, ono ešte Trump môže ustúpiť, alebo ako chladný biznismen bude chcieť zobchodovať, povedzme, výnimku pre Európsku úniu za niečo iné, uvidíme, ako sa to vyvinie, ale také to, tie obchodovanie v medzinárodnej politike v prípade prezidenta Trumpa je niekedy až očividné, a to je smutné.”

Marek Mašura: „Pán Páleník, ďakujem vám veľmi pekne za to, že ste si našli čas a zhodnotili aktuálnu tému.”

Viliam Páleník: „Ďakujem za pozvanie.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MB)

Kľúčové slová:
ekonomické vedy a obchod , ekonomika , energia, energetika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač