Vyrovnaný rozpočet bude zrejme skôr

21. 11. 2018

Historickú métu vyrovnaného štátneho rozpočtu zrejme dosiahneme skôr, bez zadlžovania by sme mali hospodáriť už v roku 2019 s optimistickejšími plánmi prišiel minister financií. Zmenu dosiahol tak, že znížil plánované rezervy na budúci rok. Odborníci lepšie hospodárenie vítajú, dodávajú však, že vyrovnaný rozpočet mohol byť aj skôr.

logo Televíznej stanice TA3(20. 11. 2018; TV TA3; Hlavné správy; 18:30; Marek Mašura;Simona Rákociová/Zuzana Závodská;Igor Haraj)

Zuzana Závodská, moderátorka: „Historickú métu vyrovnaného štátneho rozpočtu zrejme dosiahneme skôr, bez zadlžovania by sme mali hospodáriť už v roku 2019 s optimistickejšími plánmi prišiel minister financií. Zmenu dosiahol tak, že znížil plánované rezervy na budúci rok. Odborníci lepšie hospodárenie vítajú, dodávajú však, že vyrovnaný rozpočet mohol byť aj skôr.”

Simona Rákociová, reportérka TA 3: „Minister financií pôvodne plánoval na budúci rok ešte sekeru v rozpočte, historický prvý rozpočet s nulovým deficitom mal byť realitou až v roku 2020. Minister nakoniec svoje plány posunul o rok skôr a pochválil sa s nimi aj poslancom finančného výboru. Podľa neho totiž zažívame najlepší ekonomický rast od krízy.”

Peter Kažimír, minister financií: „Ten trend, že v roku 2019 má byť lepší ako 2018, potvrdzujú všetky, všetky relevantné inštitúcie. Podľa nás teda bude vysoko nad štyri percentá, sú v tom samozrejme nové kapacity hlavne, hlavne Jaguar/Land Rover.”

Simona Rákociová: „Inými slovami, firmám, ale aj bežným občanom sa darí. Ich zisky či príjmy rastú a do rozpočtu tak posielajú viac na daniach a odvodoch. Štát preto vyberá o stovky miliónov viac než plánoval.”

Viliam Páleník, Ekonomický ústav SAV: „Preto je dobré, že vláda prehodnotila svoje plány a pristupuje k vyrovnanému rozpočtu. Umožňuje to makroekonomická situácia a zrejme aj to súvisí s blížiacimi sa parlamentnými voľbami.”

Simona Rákociová: „Parlamentná opozícia ministra za lepšie plány pochválila. Niektorí poslanci však dodávajú, že je ešte čo zlepšovať.”

Eduard Heger, OĽaNO: „Rozpočet naďalej ostáva rozpočtom, ktorý neprináša kvalitné služby pre občanov a ani nás nepripravuje na budúcnosť. Vláda musí robiť vo svojich vreckách poriadok a nie žiť z príjmov, ktoré zabezpečia pracujúci ľudia.”

Simona Rákociová: „Faktom je aj to, že v porovnaní s inými krajinami zaostávame, s vyrovnaným alebo prebytkovým rozpočtom hospodárilo vlani trinásť členov únie. Odborník hovorí, že máme si z nich brať príklad a radšej teraz šetriť na horšie časy. Nikdy totiž nevieme, kedy príde ďalšia kríza.”

Viliam Páleník: „V čase krízy zdražie financovanie dlhu, ale hlavne v čase krízy bude potrebné, aby štát podporil hospodársky rast, aby sa pričinil o oživenie ekonomiky.”

Simona Rákociová: „Návrh rozpočtu na budúci rok počíta napríklad s výdavkami na vyššie platy vo verejnej správe, reč je aj o rezerve 400 miliónov eur, z nej majú ísť peniaze na obedy zadarmo, rekreačné šeky či vyššie vianočné príspevky.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač