Noc prianí

04. 12. 2018

Chcete si niečo želať pri pohľade na padajúcu hviezdu? Obloha nám v týchto dňoch prijala aj ešte 1 – 2 noci máte šancu. Nepotrebujete žiaden ďalekohľad, stačí vám teplé oblečenie, deka a lokalita mimo mestských svetiel.

logo Televíznej stanice Markíza(30. 11. 2018; TV Markíza; Televízne noviny; 19:00; Marián Ujházy;Marek Vnenčák/Lenka Vavrinčíková)

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Chcete si niečo želať pri pohľade na padajúcu hviezdu? Obloha nám v týchto dňoch prijala aj ešte 1 – 2 noci máte šancu. Nepotrebujete žiaden ďalekohľad, stačí vám teplé oblečenie, deka a lokalita mimo mestských svetiel.”

Marek Vnenčák, redaktor: „O to, že obloha až do začiatku decembra opeknie, sa postará meteorický roj. Sú to Severné Tauridy.”

Pavol Rapavý, Slovenský zväz astronómov: „Má pomerne veľmi jasné meteory, aj keď ich frekvencia nie je veľká.”

Marek Vnenčák: „V súčasnej dobe je to priemerne 5 meteorov za hodinu. Zaujímavé sú tým, odkiaľ pochádzajú.”

Pavol Rapavý: „Je to kométa, ktorá má najkratšiu obežnú dobu.”

Ján Svoreň, Astronomický ústav SAV v Tatranskej Lomnici: „Raz za 3,3 roka príde veľmi blízko k Slniečku, tam sa vždy nahreje. Vďaka tomu, ten materiál prchavý, ktorý v nej bol, sa už veľmi vyčerpal, ale zase vďaka tomu, že sa tak často nahrievala, tak vyprodukovala obrovské množstvo materiálu.”

Marek Vnenčák: „S pomocou prístrojov, ktoré sú zapojené do európskej bolidovej siete a máme ich aj na Slovensku, astronómovia pred časom objavili novú vetvu Tauridov. Tie teoreticky dokážu zničiť aj kontinenty.”

Ján Svoreň: „Minimálne sú tam proste metrové kusy a najmenej 2 alebo 3 asteroidy priemeru okolo 200 až 300 metrov, ktoré by už proste v prípade zrážky mohli byť nebezpečné pre Zem.”

Marek Vnenčák: „Nateraz, ale nič také nehrozí, vidieť môžeme len záblesky v atmosfére.”

Ján Svoreň: „Kto by chcel v tomto období pozorovať, tak je to lepšie nadránom.”

Marek Vnenčák: „Keď sa čosi také na oblohe deje, ľudia zvyknú hovoriť, že padajú hviezdy. V skutočnosti však k Zemi letí niečo úplne iné.”

Ján Svoreň: „Sú tu pozostatky komét. Väčšina tých meteorov, ktoré vidíme, sú drobné telieska, niektoré dokonca len veľkosti špendlíkovej hlavičky.”

Marek Vnenčák: „A čo hovorí jeden za astronómov na to, že ľudia si zvyknú pri pohľade na toto vesmírne divadlo niečo želať?”

Pavol Rapavý: „Určite ešte treba priať, prečo nie, každé pekné prianie je dobré. Takže ak uvidíte meteor a niečo si zaprajete, ja vám prajem, aby sa to splnilo.”

Marek Vnenčák: „Marián Ujházy a Marek Vnenčák, televízia Markíza.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.
(MI)

Kľúčové slová:
astronómia

Odbory vedy a techniky:
Prírodné vedy

Tlač