Vyslanci dobrej vôle

14. 12. 2018

Možno sa pýtate, čo majú spoločné baletka, inžinier a violončelista. Odpoveď je jednoduchá, šíria dobré meno našej krajiny v zahraničí. Šéf diplomacie Miroslav Lajčák udelil ocenenia Vyslanec dobrej vôle trom Slovákom, ktorí sa presadili vo svete a prispievajú tak k budovaniu značky Slovensko.

logo Televíznej stanice TA 3(13. 12. 2018; TV TA3; Správy; 14:00; Vladimír Lichvár/Igor Haraj)

Igor Haraj, moderátor: „Možno sa pýtate, čo majú spoločné baletka, inžinier a violončelista. Odpoveď je jednoduchá, šíria dobré meno našej krajiny v zahraničí. Šéf diplomacie Miroslav Lajčák udelil ocenenia Vyslanec dobrej vôle trom Slovákom, ktorí sa presadili vo svete a prispievajú tak k budovaniu značky Slovensko.”

Vladimír Lichvár, reportér TA 3: „Ocenenie Vyslanec dobrej vôle udeľuje minister zahraničných vecí od roku 2010. Je určené úspešným Slovenkám a Slovákom, ktorí pôsobia za hranicami našej krajiny.”

Miroslav Lajčák, minister zahraničných vecí: „Hlavným zmyslom tohto podujatia je, aby sme našej verejnosti na Slovensku predstavili Slovákov, ktorí sú veľmi úspešní vo svete, ale o ktorých sa na Slovensku nevie dosť veľa. A ja pri svojich cestách sa samozrejme stretávam s mnohými z nich a naše veľvyslanectvá sú s nimi v kontakte. A jednoducho som si jedného dňa povedal, že je to naozaj škoda, že sú ľudia, ktorí sú uznávaní v celom svete a doma sa o nich málo vie.”

Vladimír Lichvár: „Cenu si prevzala baletka Nina Poláková, ktorá je od roku 2011 primabalerínou vo Viedenskej štátnej opere a balete. Mladým Slovákom odporučila, aby na sebe tvrdo pracovali a využili možnosti, ktoré im ponúka svet.”

Nina Poláková, baletka: „Je to určite pre mňa veľká pocta. A pocity boli, normálne som mala trému ako pred Labutím jazerom, musím sa priznať. A je to veľmi krásne, veľmi si to vážim.”

Vladimír Lichvár: „Druhým tohtoročným laureátom je Peter Paulička, ktorý riadi vývojové projekty v nemeckom koncerne Siemens. Okrem iného pracoval aj na projektoch, ktoré pomáhajú v boji s rakovinou.”

Peter Paulička, vedec: „Ja som bol veľmi, veľmi prekvapený, keď som vôbec dostal pozvanie na toto ocenenie. A som neskutočne rád, že som mal tú možnosť prezentovať nás, našu krajinu v celom svete.”

Vladimír Lichvár: „Tretí ocenený, violončelista Ľudovít Kanta žije už 28 rokov v Japonsku, pôsobí v orchestri Kanazawa, s ktorým vystupuje po celom svete.”

Ľudovít Kanta, violončelista: „Za všetkými, dá sa povedať úspechmi je širší počet ľudí, hlavne za mnou moja rodina, moja manželka, deti, priatelia. Proste, to za každým úspechom je kopec ľudí, ktorí sa na tom podieľali.”

Vladimír Lichvár: „Minister Lajčák na podujatí pred veľvyslancami oznámil tiež výsledok najväčšieho diplomatického charitatívneho podujatia na Slovensku, vianočného charitatívneho bazáru. Ten organizuje Bratislavský medzinárodný klub žien. Zahraničné veľvyslanectvá na ňom predstavujú tradičné výrobky a kulinárske špeciality. Získané peniaze putujú na dobročinné projekty slovenských združení. Tento rok vyzbierali rekordnú sumu – 92-tisíc eur.”

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
osobnosti vedy

Odbory vedy a techniky:
Iné

Tlač