EÚ zvyšuje výdavky na výskum

11. 01. 2019

Výdavky na výskum a vývoj v krajinách Európskej únie rastú. V roku 2017 išlo do tejto oblasti celkovo 320 miliárd eur. O rok predtým to bolo o 96 miliónov eur menej. Slovensko sa umiestnilo v rámci tohto hodnotenia na úplnom konci spomedzi všetkých krajín Európskej únie.

logo Televíznej stanice TA 3(10. 01. 2019; TV TA3; Ekonomika; 12:30; R/Daniel Horňák)

Daniel Horňák, moderátor: „Výdavky na výskum a vývoj v krajinách Európskej únie rastú. V roku 2017 išlo do tejto oblasti celkovo 320 miliárd eur. O rok predtým to bolo o 96 miliónov eur menej. Slovensko sa umiestnilo v rámci tohto hodnotenia na úplnom konci spomedzi všetkých krajín Európskej únie.

Štáty Európskej únie vynaložili na výskum a vývoj v roku 2017 celkovo 2,07 percenta HDP. Ide o medziročný nárast, no iné krajiny dávajú na túto oblasť podstatne viac zdrojov. V Južnej Kórei sú to viac než 4 percentá HDP, v Japonsku viac než 3 percentá a v USA viac než 2,5 percenta. Najväčší podiel na výdavkoch do tejto oblasti má podnikateľský sektor a po ňom nasledujú vysoké školy. Spomedzi jednotlivých krajín únie dávajú najväčší podiel zdrojov na výskum a vývoj Švédsko, Rakúsko, Dánsko a Nemecko. Vo všetkých týchto štátoch prekračuje podiel na vedu úroveň 3 percent HDP. Slovensko je na úplnom konci rebríčka. Na výskum a vývoj dávame podľa Eurostatu necelé percento HDP."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

 

Kľúčové slová:
ekonomika

Odbory vedy a techniky:
Spoločenské vedy

Tlač