Klonovanie zvierat

02. 01. 2019

Kopírovanie zvierat nie je lacná záležitosť. Kým v minulosti platili majitelia domácich miláčikov horibilnú sumu až 100 tisíc dolárov, na klinike v Šanghaji to stojí približne polovicu.

logo Televíznej stanice Markíza(28. 12. 2018; TV Markíza; Televízne noviny; 19:00; Jakub Laca / Lenka Vavrinčíková)

Lenka Vavrinčíková, moderátorka: „Viete si predstaviť, že váš domáci miláčik bude s vami navždy? Aj takéto niečo je v dnešnej modernej dobe možné. Komerčné klonovanie ale vôbec nie je lacná záležitosť.”

Jakub Laca, redaktor: „Toto je psík s nezvyčajným menom Juice (?). V Číne je veľkou hviezdou. Hral v niekoľkých filmoch, aj reklamách. Aj on však starne a jeho majiteľ vie, že raz už nebude vládať toľko behať. Sníva o tom, že Juice bude večne živý.”

He Jun, majiteľ psa (preklad z čínštiny): „Juice je herec, televízne produkcie ho milujú. Má veľa fanúšikov, je veľmi žiadaný a chcel by som, aby jeho kariéra rástla a aby bol na televíznej obrazovke čo najdlhšie.”

Jakub Laca: „Má už 9 rokov a majiteľ sa rozhodol, že ho naklonuje. Navštívil preto prvú komerčnú kliniku v čínskom Šanghaji, ktorá vytvára z domácich zvierat ich verné kópie.”

Mi Jidong, šéf klonovacieho centra (preklad z čínštiny): „Klonovanie v Číne má obrovskú budúcnosť. Stále k nám chodí viac a viac ľudí, ktorí túžia po tom, aby ich miláčikovia boli s nimi čo najdlhšie.”

Jakub Laca: „To je aj prípad malého psa, ktorý je hereckou hviezdou. Lekári mu odobrali bunky, z ktorých získali gény na vytvorenie dokonalej kópie. Všetko sa udialo v laboratóriu pod mikroskopom. Malé šteniatko akoby z oka vypadlo staršiemu jedincovi.”

He Jun (preklad z čínštiny): „Vyzerá presne tak isto ako keď Juice bol malý. Adoptovali sme si ho tiež ako šteňa, ale bolo trocha väčšie. Je to neuveriteľná podoba.”

Jakub Laca: „Aj keď vyklonovaný psík vyzerá úplne rovnako, môže mať iné správanie. Niektorí experti totiž tvrdia, že rozdiely môžu byť najmä v psychike zvierat.”

Tin-Lap Lee, čínsky vedec (preklad z čínštiny): „Klonovanie ako priemysel je veľmi pokrokový a vláda podporuje pokrokové firmy a projekty. Navyše to dáva šancu ďalším vedcom, aby pracovali v tomto odvetví."

Jakub Laca: „Kopírovanie zvierat nie je lacná záležitosť. Kým v minulosti platili majitelia domácich miláčikov horibilnú sumu až 100 tisíc dolárov, na klinike v Šanghaji to stojí približne polovicu. Majiteľovi štvornohého filmového hrdinu to však neprekáža.”

He Jun (preklad z čínštiny): „Nikdy som neminul toľko peňazí, ale Juice je tu v Číne obchodná značka, takže straty sa neobávam. Práve naopak, verím, že aj jeho mladší brat bude rovnako slávny.”

Jakub Laca: „Prvým a najznámejším vyklonovaným cicavcom je ovca Dolly, ktorá sa takto narodila škótskym vedcom v roku 1996. Odvtedy pribudli verné kópie aj z opíc, mačiek, či prasiat. Jakub Laca, televízia Markíza."

Publikované z monitoringu Slovakia Online s.r.o.

(MI)

Kľúčové slová:
biotechnológie v zdravotníctve

Odbory vedy a techniky:
Lekárske vedy

Tlač